Czym jest NLP?

Mimo to, iż niemal każdy psycholog, handlowiec, manager, terapeuta lub ekspert w zakresie marketingu słyszał o NLP to nadal pozostaje ono dyscypliną elitarną. Czemu? Ponieważ słysząc takie opinie jak: „To jest manipulacja” nieliczni spośród nich poświęciło swój czas i pieniądze, by lepiej zrozumieć techniki NLP. Ale czy nie jest tak, że przed wydaniem opinii powinniśmy, najpierw zgłębić zagadnienie? W szczególności, jeśli może być na prawdę przydatne.

zadowoleni doradcy

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com

NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne (ang. Neuro-linguistic programming) to zestaw metod komunikacji nastawionych na tworzenie i przekształcanie wzorców postrzegania i myślenia u ludzi. Sposoby te mogą być używane zarówno w psychologii i psychiatrii jak i, w biznesie oraz polityce. Pojęcie to zostało wymyślone przez Johna Grindera oraz Richarda Bandlera, aby uwydatnić postulowaną zależność między procesami neurologicznymi (’neuro’), językiem (’lingwistyczne’) i wzorcami zachowań, którymi ludzie się kierują (’programowanie’).

– W psychiatrii proponowane przez NLP nastawienie do pracy nad umysłem pacjenta pomogło uchronić wielu ludzi przed „skazaniem” na szpital psychiatryczny i dożywociem na lekach, pozwalając im normalnie działać.

– W psychoterapii, metoddy NLP umożliwiły zastąpienie nieefektywne konwersacji o problemach i przeszłości, trwającą 2-3 spotkania terapią, dzięki której ludzie cierpiący na fobie kompletnie się jej pozbywają.

– Techniki budowania kontaktu i „incepcji” w rozmowie biznesowej zamieniły niezliczone ilości „opornych” klientów w lojalnych klientów.

Interesuje Cię zamieszczony w tym serwisie materiał? Kliknij więc oprócz tego tutaj oraz sprawdź więcej info solaris na opisywany problem.

– W sporcie, trenerzy, którzy spostrzegli, że umysł zawodnika ma działanie na rezultaty uzyskiwane przez jego ciało, odnoszą największe sukcesy.

Najlepszym miejscem, by znaleźć szkolenie NLP w swoim mieście jest Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, na przykład: praktyk nlp, szkolenie NLP lub NLP Kraków i po chwili ukażą się nam linki do wielu stron z informacjami na ten temat.