Każdy człowiek ma w swojej szafce wiele ubrań, czy jednak wiesz, w jaki sposób zostały one stworzone? Użyto do tego celu tzw. mechaniczne albo ręczne krosna tkackie, a półproduktem była tak zwana przędza tkacka.
Przykładowo tkanina stworzona z takich surowców jak konopie czy też bawełna została wyprodukowana przy wykorzystaniu takich samych maszyn.
Źródło: 4Press.pl
Źródło: http://www.flickr.com
To ważne, gdyż zakłady produkcyjne zazwyczaj zajmują się produkcją jedynie jednego typu materiału. Można rozdzielić je na tzw. kryteria. Funkcjonuje więc kryterium użytkowe, ze względu na kolorystykę czy też splot tkacki. Osobną grupę stanowią tzw. tkaniny artystyczne. Wytwarzane są one manualnie, zazwyczaj chałupniczo na drewnianych warsztatach tkackich. Należałoby także dodać, że każda tkanina bez względu na wariant wytworzenia musi zostać odpowiednio wykończona. Taki proces polega na usunięciu niepotrzebnych włókienek i np. wypraniu materiału. Przebieg wykończenia tkaniny polega na jej klasyfikacji, dublowaniu oraz tak zwanym belowaniu.
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby również wspomnieć, że w mowie kolokwialnej określenia tkanina oraz dzianina są używane wymiennie. Te dwa rodzaje materiałów różnią się od siebie procesem wyrobu. Tkaniny powstają z dwóch układów nitek (osnowy i wątku), które są ułożone w wymieniony wcześniej splot. Istnieje dużo typów tkanin, przykładowo dżins, flanela czy jedwab. Dzianiny są tworzone z kolei z jednej albo wielu nitek przez tworzenie tzw. kolumienek albo rządków.
Laikom wystarczy wspomnieć, że T-shirty to dzianiny, z kolei bluzki wizytowe to tkanina.
Sprawdź autorski serwis (https://www.briju.pl/bizuteria/bransoletki-przyjazni)! Tam oczekuje na Ciebie nowa świetna porcja najlepszych postów na ten temat. Nie pożałujesz!
Rozbieżność pomiędzy wspomnianymi tworzywami doskonale można poczuć w dotyku.