O czym powinien dowiedzieć się każdy hodowca gołębi?

Gołębniki powinniśmy trzymać w doskonałej czystości. W tymże celu czyszczenie pomieszczeń (ścieranie kału, piór, pyłu itp.) winno się odbywać codziennie. Czynność tę musimy przeprowadzać rozważnie, tak żeby gołębie wysiadujące jaja albo pielęgnujące swoje młode nie były zaniepokojone. Ściółki w gniazdach nie zmienia się w czasie wysiadywania jaj a także w okresie, gdy młódki są jeszcze za bardzo młode. Po 9 dobach od wyklucia się piskląt możemy zmienić gniazdo na dopiero co odkażone oraz umoszczone.

zdrowy gołąb

Autor: Phil Fiddyment
Źródło: http://www.flickr.com

Po zakończeniu czasu wylęgowego, co przypada na czas wypadania piątej lotki pierwszego rzędu, należy segmenty gniazdowe pozamykać oraz wymontować lub usunąć z gołębnika. Na czas zimy dzieli się ptaki według płci, żeby samce i samice przebywały w odrębnych wnętrzach. W tymże czasie karmi się ptaki ziarnem ubogim w białko jak też mniejszymi dawkami. Dietę ptaków możemy suplementować preparatami takimi jak omega 3 oil – czy pigeon vitality. Wiosną, w połowie marca, dobiera się pary do kojarzenia. Parki owe wsadza się do komór kojarzeniowych, zapewniając każdemu partnerowi oddzielną celę, żeby zapobiec bójkom, które zdarzają się w pierwszych dniach po połączeniu gołębi w pary. Po paru dniach, kiedy para gołębi poznała się już i przywykła do siebie, usuwa się ściankę działową, która je rozdziela, ażeby ptaki mogły przystąpić do kopulacji. Gdy samiczka będzie pokryta przez samca, możemy wpuścić je do pomieszczenia gniazdowego, w którym selekcjonują po czym zajmują gniazdo, do jakiego będą złożono jaja, a obydwoje rodzice zaczynają ich wysiadywanie. W owym czasie nie trzeba ptaki niepokoić.

biały gołąb

Autor: A N Suresh Kumar
Źródło: http://www.flickr.com

Ptaki niektórych ras, szczególnie krótkodziobych, częstokroć nie są w stanie dobrze wykarmić swoje pisklęta.

Gdy ciekawi Cię omawiany wątek, obejrzyj witrynę (zielonalapka.com/pl/c/pulapki-na-szczury/54) a z pewnością zdobędziesz więcej informacji na to interesujące zagadnienie – nie czekaj tylko kliknij.

Po 10 dniach od wyklucia się piskląt, kiedy zachodzi nowy okres łączenia, rodziciele porzucają je i nie dają im pożywienia. W tychże warunkach pisklęta dogorywają z chłodu oraz głodu. Zawczasu zatem trzeba do odchowania ich przygotować gołębie mamki, czyli gołębie doskonale karmiące. Należy w taki sposób określić czas kojarzenia gołębi rasowych jak też gołębi-mamek, by obie pary składały jaja równocześnie lub z różnicą 3 dni – przejdź do . Po złożeniu jaj wymienia się je – od gołębi rasowych przekazuje się do gołębi mamek i odwrotnie, bądź zamienia się pisklątka w pierwszych dniach po wykluciu się.