W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się kredyty, które mnóstwa ludzi określa jako odwrócona hipoteka. Czym zarówno rzeczywiście jest taki sposób szybkiego pozyskania pieniędzy? Dla których osób będzie on przeznaczony a jak lepiej unikać takiego obrotu sprawy? Czemu nie zawsze należy korzystać z możliwości zorganizowania sobie dodatkowego dochodu, jak może mieć to dla nas poważne konsekwencje?
Odwrócona hipoteka polega na takim, iż bank lub inna instytucja finansowa przejmuje na własność nieruchomość należącą do jej dotychczasowego właściciela. W zamian dotychczasowy właściciel nieruchomości otrzymuje pieniądze (kantor wymiany walut) dożywotnio – będzie to tak zwana dożywotnia renta.
Chociaż będzie to sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy, który szczególnie seniorom będzie niezwykle potrzebny, to nierzadko te rozwiązanie jest bardzo nieopłacalne dla właściciela nieruchomości. Niestety, osoby starsze, dla jakich przeznaczona jest taka propozycja, nie będą zwykle świadome konsekwencji zawarcia tej umowy. Choć w wyniku sfinalizowania tego rodzaju transakcji senior otrzymuje pieniądze, to jednakże będzie to zazwyczaj znikoma część pieniędzy, które uzyskałby, gdyby zdecydował się na sprzedaż nieruchomości.
Dlatego też wiele osób czuje się kompletnie oszukanych przez przedsiębiorstwa prowadzące takiego rodzaju działalność gospodarczą. Niestety, bardzo ciężko jest ostrzec osoby w zaawansowanym wieku przed różnymi naciągaczami. Seniorzy będą bowiem z reguły dość ufni i będzie to niewątpliwie spore źródło kłopotów.
Źródło: Bosch
Czy są przypadki, w jakich te wyjście ma sens? Otóż, dożywotnia renta czasem potrafi okazać się naprawdę najlepszym wyjściem.
W przypadku, jak senior będzie samotny i nie ma jakichkolwiek krewnych, jakim mógłby przekazać nieruchomość, takie wyjście z sytuacji naprawdę ma sens. Dzięki pieniądzom z odwróconej hipoteki może on bowiem pozwolić sobie na życie na rzeczywiście dobrym poziomie i zapewnić wszystkie odpowiednia, na które nie stać zazwyczaj osób starszych.