Słowniczek podatkowy

Co roku rzesze młodych ludzi rozpoczyna pierwszą pracę. Nie ważne, czy jest to tymczasowa fucha na kontrakt, czy etat (wciąż spora rzadkość), młody pracownik powinien przyswoić sobie kilka kluczowych danych, związanych z systemem fiskalnym. Funkcjonują wszakże w życiu dwie rzeczy, których nie można uniknąć: podatki i zgon.

Każdy nowy pracownik przekona się o tym, kiedy przeczyta, ile pieniędzy potrąca się z jego wynagrodzenia.

PIT 36 – wyjaśnijmy skrót: Personal Income Tax. Takie coś musi płacić każdy Polak, który nie posiada firmy. Ale czym jest dwucyfrowa liczba? Otóż jest to odnośnik do formularza , który wysyła się Urzędowi Skarbowemu. Jeżeli odprowadzasz podatek osobisty samemu, musisz wysłać właśnie ten dokument.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

PIT 37 – ten formularz jest właściwy dla zatrudnionego, za którego należności uiszcza pracodawca. To pewien dowód na brak zaufania do obywatela, bo mimo faktu, że zatrudniający odprowadza podatki, należy osobiście udokumentować dochody i należności. Zobacz więcej na evido.pl.

VAT – jak już na pewno zdążyliście zauważyć, literka T najczęściej reprezentuje słowo Tax. Następne dwa wyrazy to Value Added. Jest to danina pośrednia, którą opłaca każdy, kto kupuje jakikolwiek artykuł w sklepie. W Polsce obowiązuje parę stawek daniny VAT, największa wynosi 23 procent.

Akcyza – to coś,co przynosi budżetowi centralnemu naprawdę wielkie przychody. Akcyza to podatek, przez który paliwo i napoje wyskokowe są tak drogie.

ZUS – ogromny urząd, który odpowiada za wypłatę różnego gatunku rent i emerytur. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wypłacać większość twojej emerytury. Każda osoba, który pracuje na kontrakt o pracę, ma o tyle łatwiej, że pracodawca uiszcza stosowne składki do ZUSu.

Urlop – pożądana przez wielu rzecz, przyznawana jedynie w wypadku umów o pracę. Zatrudnieni na powszechnych umowach śmieciowych mogą o tym pomarzyć.