Sitodruk kojarzony jest przede wszystkim z aktywnościami artystycznymi. Technologia wywodzi się z Japonii w której wykorzystywana była do upiększania tkanin na stroje oraz do dekorowania pomieszczeń. Zaletą tej metody druku jest m.in to, że można odwzorować rysunek praktycznie na każdym obiekcie, stąd też jej sława na całym globie – od Japonii jak już wzmiankowano, przez wyspy Fidżi aż po stary kontynent.
Jest to technika drukowania bardzo prosta. Polega na rozpięciu na ramie z drewna siatki z metalu bądź nylonowej z naniesionym wzorem. Najprościej powiedziawszy wzór wykonuje się poprzez zablokowanie z góry określonych oczek siatki (http://poldannet.pl/pl) w ramie. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Jednym z najprostszych będzie nałożenie na siateczkę szablonu z nieprzepuszczalnego materiału, dla przykładu z foli lub papieru. W następnej kolejności pod dużym ciśnieniem przepuszcza się przez w taki sposób przygotowane sitko odpowiednio zawiesistą farbkę. Rysunek odbije się na materiale, jaki znajduje się pod sitem. Zablokowane przez szablon otwory sita tworzą rysunek. Sterując układem szablonu, rozmiarem oczek siatki można otrzymać rysunek o różnej fakturze. Również stosowany typ farby ma tutaj niebagatelne znaczenie (Firma DAAB – sitodruk).
Źródło: flickr.com
Dużą zaletą owej techniki drukarskiej jest jej powtarzalność oraz szybkość przeprowadzania. W przeciągu krótkiego czasu zdołamy wyprodukować wielką ilość obiektów z identycznym deseniem. Choć możemy realizować druk ręcznie, aktualnie wykorzystujemy odpowiednie narzędzia, przykładowo prasy jakie ułatwiają dokładne rozprowadzenie farby. Oczywiście maszyny do sitodruku używane są nie tylko do drukowania na materiałach, ale także przykładowo na plastiku i innych materiałach (używane maszyny (magicplay.pl/?pl_produkty,1) do sitodruku: sitodruk-maszyny). Współczesne urządzenia do sitodruku wykorzystywane są również w elektronice do drukowania układów elektronicznych stosowanych w produkcji sprzętów elektronicznych takich jak komputery.
Owa technologia drukowania miała wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej. Stosowali ją m.in. Endy Warhol i wielu innych artystów. W 1980 technologię tę wykorzystywano w Polsce do drukowania podziemnych ulotek. Do dzisiaj z powodzeniem wykorzystuje się ten sposób drukowania w reklamie i produkcji przedmiotów promocyjnych na przykład napisów na kubkach, napisów na długopisach, koszulach itd..