Do wyboru jest rozliczanie się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na szczeblu 8,5% oraz rozliczanie na podstawach ogólnych- stawki w wielkości 18% lub 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed wszczęciem najmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na stałe, bowiem można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.
Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje złe i dobre strony. Jeżeli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono nieskomplikowane i względnie niskie, nie każdorazowo jest właściwym typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% jest wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już w dużej mierze większy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo szczegółowo poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”. Polecamy mieszkania warszawa wilanów
Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można odliczyć koszta zyskania dochodu takie jak przykładowo: amortyzacja lokalu mieszkalnego, koszty na wyposażenie i umeblowanie, wypłata dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości zachodniopomorskie. Podatek ten jest korzystny przede wszystkim dla osób, które niedawno poniosły koszty między innymi powiązane z odświeżeniem mieszkania.
Jeżeli chcesz, żeby tego typu artykuły zostały Ci w głowie na dłuższy czas, sprawdź witrynę (https://psmtechnik.pl/reklamy-swietlne,8,pl), do której link jest tutaj. Są tam bardzo podobne informacje.
Gdy już wybierzemy typ podatku za najem mieszkania, czyli wynajem podatek, winniśmy zawiadomić o tym zdarzeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania. Zaliczki na podatek dochodowy wpłaca się miesięcznie zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc wyliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i przelać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania.
Źródło