Analiza wymagań – co ukryło się pod tym ciekawym terminem? Sprawdzisz w naszym tekście!

Każdy system ma określone i równocześnie oczekiwane zachowania, które należy dokładnie poznać. Po ich ustaleniu możliwa staje się ich dokładna analiza, której zadaniem jest dookreślenie wymagań i określenie czy nie znalazły się w systemie jakieś wymagania mające charakter sprzeczny lub te, których charakter jest nieprawidłowy.

analiza wymagań w firmie

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com

Mianem wymagań funkcjonalnych określa się rodzaje usług, które mają być oferowane przez system, a także jak reaguje na bardzo konkretne sytuacje. Bardzo często wymagania , których charakter jest funkcjonalny obejmują także to, czego system nie jest w stanie wykonywać. Analiza wymagań jest więc pojęciem naprawdę szerokim, którego wykorzystanie i znaczenie jest bez najmniejszych wątpliwości bardzo znaczące. Stawiając na analizę wymagań, trzeba pamiętać że, analiza wymagań zawsze musi opisywać to, w jaki sposób system reaguje na konkretne cele, ale także osiągane wyniki. Znaczenie ma także to, jakiego rodzaju warunki trzeba spełnić, aby wybrane zadania w ogóle mogły być przez system wykonane. Analiza wymagań zawsze powinna uwzględniać również to, co powinien zrobić użytkownik, aby korzystanie z systemu było przez niego w ogóle możliwe. Chodzi w tym wypadku o działania, które prowadzić mają do osiągnięcia bardzo dokładnie określonego rezultatu.

Analiza wymagań funkcjonalnych zawsze powinna pamiętać także o standardach , które obowiązują w wybranej organizacji i tym, aby system został do nich dopasowany. Jest to bardzo istotna cecha, która pozwala zachować odpowiednią jakość. Tworzona lista wymagań powinna cechować się wyraźnie określonymi cechami. Przede wszystkim powinna być spójna.

Zaintrygował Cię prezentowany tekst? Jeśli tak, to bez wahania kliknij też ten link. Pokrewne wiadomości zobaczysz również tutaj (https://www.tax4business.pl/faktura-pro-forma-dokumentem-ksiegowym/).

analiza wymagań  w firmie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi o to, aby używać tych samych słów w tych samych znaczeniach i trzymać się raz ustalonej terminologii. Bardzo duże znaczenie ma również zrozumiałość dokumentów. Trzeba pamiętać, że osoba tworząca analizę wymagań – musi wiedzieć, że osoba, która czytać będzie dokument niekoniecznie musi dysponować specjalistyczną wiedzą, którą posiada analityk.

Podoba Ci się ten temat? Wejdź więc do nowego wątku i sprawdź jakie ekstra źródło (http://www.pischool.pl/) było naszą zachętą. Miłej lektury!

Dostosowanie wykorzystanego języka do odbiorcy jest więc jedną z najważniejszych cech analizy wymagań. W przeciwnym razie dokument okaże się być po prostu niezrozumiały i osoba, która go otrzymała w ogóle z niego nie skorzysta.