BHP w pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) to powszechnie stosowana nazwa definiująca zarówno klasę przepisów jak i zasad dotyczących sprawdzonegooraz higienicznego wykonywania pracy, a także jest to osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kreowaniem odpowiednich warunków pracy.

W zakresie bhp są zagadnienia z zakresu ergonomii, medycyny pracy, ekonomiki pracy, psychologii pracy, technicznego bezpieczeństwa i tym podobnych Cała praktyka bhp odnosi się do zbioru zasad dotyczących sprawdzonego świadczenia pracy (polecam promocję na program do rozliczania czasu pracy) w higienicznych warunkach.

Bezpieczeństwo w pracy

Autor: cleong
Źródło: http://www.flickr.com

Określenie bezpieczeństwo jest przeróżnie rozumiane w praktyce i może dotyczyć utrzymywania niebezpieczeństwa pod kontrolą, stanu, w jakim ryzyko istnieje na poziomie realnym do zaaprobowania lub stanu zgodnego z normą zaaprobowaną dla bezpieczeństwa – definicja z tej strony. Dla przedsiębiorstw, które cenią czas a także efektywność w pracy przygotowaliśmy szkolenia bhp okresowe w postaci samokształcenia zdalnego (na odległość). Tego typu szkolenia mają miejsce w wielu miastach, na przykład szkolenie bhp we Wrocławiu. Takie szkolenie BHP może jednak być wybrane tylko przez pracodawców oraz osoby kierujące, też przy wsparciu pracowników administracyjno-biurowych.

Szkolenie w formie samokształcenia kierunkowego polega na tym, że uczestnicy otrzymują potrzebne materiały, wśród których odnajdziemy przeróżnego rodzaju skrypty, przepisy prawne i pytania kontrolne.

Odzież ochronna

Autor: Husqvarna
Źródło: Husqvarna

Dzięki temu możliwe staje się przyswojenie zagadnień szkolenia BHP. Sporym ułatwieniem jest tutaj kontakt mailowy z organizatorem, który w razie pytań i wątpliwości objaśni je. Po opanowaniu danego materiału odbywa się egzamin, który ma formę testu. Zgodnie z kodeksem pracy: „Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do jakiej wykonywania nie posiada on nieodzownych uprawnień bądź potrzebnych kwalifikacji, oraz dostatecznej wiedzy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (…) Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i czystości pracy albo kierując pracobiorcami czy też innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega regulaminu czy też zasad bezpieczeństwa i czystości pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.”

Każdy z zatrudnionych pracowników jest zobowiązany przejść tego typu szkolenie, to obowiązek pracodawcy, ażeby to zapewnić – więcej o nadzorze. W niektórych zakładach pracy zaniedbuje się tego typu przygotowanie uważając, iż nic one nie wnoszą do tematu, że właściwie nic nikomu nie grozi, nie ma się czego obawiać. To błąd! A najbardziej się o tym przekonujemy już po tym, jak się coś niedobrego wydarzy.