Czemu studenci wybierają prawo?

Tysiące osób myśli o wykonywaniu zawodu prawnika i o wielkich pieniądzach. Przez ostatni czas powstało sporo mitów odnoszących się do tego zawodu, które nadają się na kilka artykułów.

prawo - książki

Spójrzmy na to od innej strony. Czy warto wybrać tą karierę? Co z edukacją i czy trudno jest przebić się na szczyt?

Z jakiego powodu młodzi marzą o byciu prawnikiem?

Zarobki na pewno grają tu ważną rolę. W najlepszych kancelariach są szanse na spore zarobki, ale nie jest tak od razu. Jak mówi pan Robert, prawnik Porady z zakresy prawa pracy oferujący porady prawne w Krakowie głównie „należy się wykazać wytrwałością i siłą przebicia, by zdobyć wymarzoną pracę”. Poza pieniędzmi istotny z pewnością jest prestiż zawodu prawnika i pozycja w społeczeństwie. Wokół adwokatów jest swego rodzaju aura tajemniczości. Drogie auta, bogaci klienci, markowe garnitury. Wszystko to sprawia, że młodzi studenci prawa chcą także przystąpić do tej rzeczywistości.

Przeprawa przez studia

Studia są bardzo wymagające i zajmują masę czasu. To przede wszystkim zakuwanie i siedzenie w wielu książkach. Mówimy tu o dziesiątkach różnych prawniczych książek nie zawsze prostych do zdobycia. Dobrze jest poszperać w księgarniach w sieci. Fachowa literatura prawnicza to nie są książki które wyprzedają się na pniu, zatem możemy liczyć na rabaty. Można sprawdzić w znanych księgarniach wysyłkowych lub poszukać księgarni prawniczych. Wystarczy wpisać tylko w wyszukiwarkę właściwe hasło i na pewno trafimy na odpowiednie serwisy. Zdecydowanie najprościej zakupić kodeks karny ale i z innymi nie ma większych kłopotów. Pomocne mogą także okazać się znane serwisy aukcyjne.

Najczęściej absolwenci po studiach pozbywają się pozycji książkowych, które nie będą im już niezbędne, zwłaszcza jeśli postanowili się wyspecjalizować w jakiejś działce prawa. W tej sytuacji kodeksy można zakupić za grosze. Trzeba tylko znaleźć właściwe aukcje, wpisując chociażby „kpc„ czy „kpa”. Zazwyczaj książki noszą ślady użytkowania, czasami można rozpoznać, że ktoś przyswajał wiedzę pomagając sobie kawą, lecz informacje o wszystkich tego typu śladach zamieszczone są w opisie.

Jeszcze tylko aplikacja

Nie dość że na studiach jest masa nauki, to na dodatek pod sam koniec edukacji trzeba zdać aplikację. Są różne rodzaje aplikacji:

adwokackakomorniczanotarialna

Raz w roku ustalana jest data ogólnopolskiego egzaminu. Po zdaniu aplikacji takiego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za niskie pieniądze. Ale warto. Można wpisać by przekonać się, że dobrze jest się wyspecjalizować w konkretnych obszarach.

Jak widać, nie jest to łatwy wybór. Jednakże wiele osób decyduje się na taką ścieżkę kariery z powołania, a nie tylko dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak notariusz, asystent sędziego, rzecznik patentowy dają możliwość interesującej pracy i pomagania ludziom.