Wiekowa biżuteria i zegarki jako dzisiejsza skłonność do ulokowania pieniędzy.

Biżuteria i zegarki mają przede wszystkim zdobić swoją właścicielkę i właśnie taka jest ich funkcja podstawowa. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to nierzadko jedyne zadanie, jakie mają kolczyki i kosztowności. Nieraz biżuteria stanowi także wyraz pamięci o kimś bliskim i dowód na to, że familia trwa od dziesięcioleci mimo burz i napięć.

długie kolczyki

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Postrzeganie biżuterii jako swojego rodzaju pamiątki nie jest bezspornie nowością, od stuleci bowiem zawieszki srebrne, kolczyki i pierścionki powierzane są albowiem z pokolenia na pokolenie. Malutkie dziewczynki patrzą z utęsknieniem na ciężkie korale leżące w mamy szkatułce, wiedzą przy tym, że choć aktualnie stanowią one skarb, którego niemalże nie można dotknąć, w przyszłości przynależeć będą właśnie do nich. Co ciekawe, srebrna biżuteria (odkryj więcej) będąca pamiątką po babce lub dalekiej cioci, która prowadziła burzliwe życie daleko wykraczające poza alternatywy zapewniane przez świat, w którego ramach żyła. Nierzadko dawna biżuteria i zegarki wcale nam się nie podobają. Biżuteria bywa zbyt duża, ciężka a niekiedy po prostu niestosowna i miałybyśmy spory kłopot z odpowiedzią na pytanie o to, jaki strój można byłoby uzupełnić o tego rodzaju dodatek. Przykłady: inna biżuteria (przejdź do oferty).

Trudno jednak utrzymywać, że jest to kłopot, który spędza nam sen z powiek, same zdajemy sobie albowiem sprawę z tego, że bransoleta, pierścionkii i diademy odziedziczone po przodkach nie mają wcale nas zdobić. Rozumiemy to, że są wyraźnym przypomnieniem zamierzchłych czasów, w których wszystko było piękniejsze i mniej skomplikowane i temu w ten sposób do nich podchodzimy. Może szanse na to, że włożymy cioci kolczyki na pierwszą randkę są znikome, z całą pewnością jednak nie zezwolimy nikomu ani na ich wyrzucenie, ani na sprzedaż. Przecież mówimy o pamiątce, a z pamiątkami nie możemy się tak po prostu rozstać. Sprawdź szczegóły: .

Biżuteria dawna jest niepowtarzalna, tak samo jak osoba, która będzie obdarowana tą biżuterią. Są to rzeczy, które są zrobione przeważnie w jednym eksponacie, wyjątkowe. Miejsca z biżuterią antykwaryczną odwiedzają już nie tylko kolekcjonerzy czy klienci o ugruntowanym statusie materialnym. Coraz częściej są to osoby młodsze, aspirujące, które cenią inwestycyjną wartość takiego zakupu. Takie rzeczy nie stracą na wartości. Nie jest to wyrób, który był wielokrotnie powtarzany. Jest ze złota, z platyny i ma najczęściej diamenty, ewentualnie inne rzadkie kamienie. Diamenty od karata wzwyż to są kamienie inwestycyjne.

Biżuteria dawna to niespodzianka na lata. W ostatnim czasie karatowe kamienie przyniosły ich właścicielom nawet ponad stuprocentowy pożytek.