Do czego nam się przyda znajomość języka obcego? Kilka informacji

Nie raz możemy usłyszeć w TV lub przeczytać w pismach, że język angielski jest językiem międzynarodowym. Ale gdzie na świecie można porozumieć się po angielsku bez większych problemów?

Angielski to język oficjalny (czy też około 90 procent społeczeństwa używa go) w: Anglii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Irlandii Północnej, Kanadzie, Australii, Filipinach, Nowej Zelandii, Jamajce, a także w kilku pomniejszych państwach. W wyżej wymienionych krajach bez żadnego kłopotu porozumiemy się w tym języku, bowiem język angielski jest w nich językiem urzędowym czy jest stosowany przez większą część ludności.

Słowniki języka angielskiego

Autor: Graham Campbell
Źródło: http://www.flickr.com
Jak zatem przedstawia się sytuacja w Europie? Nie raz wydarzy się, że będziemy pragnęli gdzieś wyjechać (przykładowo na urlop). Przekonajmy się w których europejskich krajach bez trudności porozumiemy się po angielsku (liczba procentowa to procent ludności w konkretnym państwie, która zna język angielski w stopniu płynnym). Sprawdzimy także na którym położeniu jest kraj nad Wisłą.

Porównaj – tych krajach bez najmniejszych kłopotów porozumiemy się w języku angielskim: w Norwegii 90%, w Szwecji 89%, angielski – więcej dowiesz się na tej stronie – na Malcie 88%, Holandia 87%, Dania 86%. Jak można z tych danych wyczytać, angielski w Anglii tak, jednak w kilku innych punktach na świecie także okaże się niezbyteczny.

Znajomość języków obcych przydaje się w życiu dużo częściej niż nam się wydaje. Bardzo przydatnym jest angielski. Jego znajomangielski – więcej w tym serwisie -ydaje się nie jedynie w wyjątkowych sytuacjach, ale także na co dzień. Na ulicach współcześnie w każdym mieście w naszej ojczyźnie pełno jest obcokrajowców. Co jeżeli któryś z nich zapyta nas o drogę? Czasem to my wybieramy się na zagraniczną wyprawę. Wtedy sami musimy odnaleźć się w obcym państwie, jednak – o ile nie znamy choć podwalin komunikacji angielskiego – nie spytamy o drogę.

Doczytaj –

Dzisiaj większość państw świata jest wykształcona, zaś angielski jest tak uniwersalny, iż sprawdza się w wielu państwach (spójrz wyżej). Za każdym razem znajdzie się ktokolwiek, kto chociażby trochę mówi w tymże języku. W poszukiwaniu zatrudnienia również nieodzowny będzie angielski. Obecnie w mało którym anonsie nie jest wymagana choćby elementarna znajomość tego języka. Nawet kasjer w markecie powinien umieć angielski. Zawsze przecież może trafić się konsument z obcego kraju.