Główne informacje na temat giełdy

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o giełdzie papierów wartościowych? Dumasz nad rozpoczęciem kariery giełdowego inwestora? Przejrzyj poniższy tekst i dowiedz się więcej.
W ekonomii mamy do czynienia między innymi z towarowymi giełdami.

koparka

Źródło: www.flickr.com
Ogród pełen cienia

Autor: Jean-Sebastien Roy
Źródło: Ogród pełen cienia
Zwykle handluje się tam towarami rolno-spożywczymi oraz podstawowymi materiałami, jak ropa czy miedź. Jednak przeważnie pod pojęciem giełdy rozumie się giełdy papierów wartościowych. Dzisiaj giełdy papierów wartościowych są ekstra-nowoczesnymi placami targowymi, na których spotykają się kupujący jak też sprzedający te papiery, przede wszystkim akcje przedsiębiorstw notowanych na danej giełdzie (lecz obraca się także obligacjami, prawami poboru akcji. Na giełdzie w Nowym Jorku rejestrowanych jest około 3 tysiące pionierskich przedsiębiorstw świata i USA, w Warszawie natomiast około 350 firm, w tym już parędziesiąt zagranicznych.
Jak działa giełda? Dzięki zastosowaniu współczesnych technik, handel na giełdach odbywa się już wyłącznie wirtualnie. Zlecenia zakupu/sprzedaży wysyłane są i kojarzone elektronicznie poniekąd „od ręki” w czasie sesji giełdowej. Specjalny system kojarzenia bieżących ofert kupna jak też sprzedaży pozwala błyskawicznie określić optymalną cenę transakcji, a więc kurs (kurs kadry i płace) konkretnych akcji w danym momencie. Giełda jest zarazem miejscem spotkania firm wymagających nowego kapitału z inwestorami mającymi ów kapitał oraz poszukującymi najlepszych sposobności do jego zainwestowania.

Firmy decydują się wejść na giełdę w poszukiwaniu taniego kapitału, natomiast rozporządzający owym kapitałem inwestorzy oceniają niebezpieczeństwo powiązane z zakupem konkretnych akcji.