Jak składać PIT? Który jest dla nas? Czy mamy złożyć PIT 36 a może 37? Od jakich kwestii to zależy?

Już powoli powinniśmy przygotowywać się rozliczenia deklaracji podatkowej. Jak każdego roku będziemy główkować, jak to wykonać i jakiego rodzaju Druk dopasować. Dość często jednakże wybieramy PIT 36 lub PIT 37.

Jakie mają różnicę, dla kogo jest konkretny PIT?
Sprzątanie pomieszczeń

Autor: Sean Mulgrew
Źródło: http://www.flickr.com

Deklarację PIT-36 muszą składać wszyscy, którzy w roku poprzednim uzyskiwali jakiekolwiek dochody opodatkowane na zasadach podatkowej skali, tj.18-32%, zyskiwali takie dochody, lecz bez pośrednictwa płatnika.kliknij stronę obsługa faktur obsługa fakturWiele osób stara się wypełniać tradycyjne druki, zamiast przeprowadzić to prościej, a chodzi o to, że jak PIT 36 online to najlepsza opcja. Mówiąc prościej, musieli w trakcie roku samemu obliczyć zaliczki na podatek albo wartość podatku od zapłaty.
Z drugiej strony jak wszytko było rozliczane przez płatnika to złożą oni drugi z wymienionych, co oznacza PIT-37. Jak tak właśnie będzie, to identycznie jak w poprzedniej sytuacji lepiej korzystać z nowoczesnej metody na wypełnienie deklaracji podatkowej, czyli jak PIT 37 online to z pewnością najbardziej odpowiedni sposób, aby tak to zrobić. Na koniec dobrze wspomnieć też o paru dodatkowych informacjach, które pewnym osobom umykają. Jeżeli chodzi o PIT-36 to odnosi się to do osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.
Natomiast PIT-37 ma zastosowanie do przychodów zyskiwanych jak i rozliczanych za pośrednictwem płatników.

To normalna deklaracja, którą muszą złożyć pracownicy, zleceniobiorcy, jak i inne osoby, za których zaliczki na podatek wylicza płatnik. Warto mieć to na uwadze, by przypadkiem nie zrobić niepotrzebnego błędu, jaki może sprawić, że będziemy mieli kłopoty.