Jak sprawić by urząd administracji publicznej odpowiednio funkcjonował?

Nierzadko narzekamy na działalność urzędów oraz urzędników. Naszym zdaniem działają za wolno lub nieprofesjonalnie. Wszystkie te wrażenia na ogół są subiektywne. Ustalając coś w powiecie czy w gminie często już na początku jesteśmy zdenerwowani, toteż łatwiej jest nam wzniecić w sobie pejoratywne uczucia. Czasami zwyczajnie odczuwamy obawę w obliczu władzy – zwłaszcza łatwo o podobne uczucia w przypadku ludzi starszych, często zagubionych w dość nieprzystępnym gmachu

administration

Autor: Guillaume Speurt
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystkie te uczucia i wiele innych mogą wykrzywić nasz obraz rzeczywistości. Najbliższy z brzegu przykład; załatwiając w gminie poświadczenie o wpisie do ewidencji uprawomocnionych do głosowania pewien czas spędziłem w ogonku za starszymi paniami które z jednej strony były zestresowane tym iż muszą pozyskać pewien papier, zaś z drugiej strony były troszkę zagubione. Oceniały one pracę urzędniczek jako złą, mimo że nie było rzeczowego powodu do podobnych ocen. Emocje zakłóciły ich percepcję. Piętnaście minut czekania w ogonku naprawdę nie jest powodem do skarg. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa ocena funkcjonowania administracji publicznej? Z całą pewnością musi być sprawiedliwa oraz pozbawiona emocji. Dobrze zatem aby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona została przez organizacje pozarządowe niepodległe ocenie danej instytucji, nie ulega wątpliwości bowiem że nie można być sędzią we własnej sprawie. Organizacja taka do przeprowadzenia oceny powinna znaleźć odpowiednie instrumenty.

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, to przejdź na adres tej strony (http://www.waliduda.pl/zakres-uslug/prawo-medyczne) i tam odkryjesz dużo więcej rzetelnych treści.

Jednym z podstawowych może być tzw. audyt, innymi słowy procedura polegająca na zadaniu uplanowanych przedtem standardowych pytań dotyczących badanej sfery albo ogólnych. Pytania winny mieć postać anonimowej ankiety zaś poddani jej pracownicy muszą być pewni że nie spotkają ich bolesne konsekwencje za udzielenie prawdziwych, jednak negatywnych odpowiedzi. Analiza formularzy może pomóc w doskonaleniu działania urzędu.

Czy w kontekście opisywanego w tym artykule zagadnienia znajdujesz wyczerpujące odpowiedzi? Jeśli nie, to podobne porady zobacz w serwisie (http://mamdlugiforum.pl/viewtopic.php?f=1&t=49), który jest tutaj.

Więcej: tutaj Obecnie dąży się również do wprowadzenia w Polskich urzędach dodatkowo rodzaju wewnętrznych procedur gdzie jednym z elementów byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Procedura ta została opracowana w oparciu o dyrektywy Unii Europejskiej i jest składnikiem zarządzania jakością w urzędach administracji publicznej.