Jak umiemy wykorzystywać nadarzające się okazje? Czy jako nacja mamy jakieś specjalistyczne właściwości?

Nie jesteśmy bogatym krajem, nie zarabiamy jakoś dużo, a mimo wszystko, jak zawsze sobie radzimy. Taki obraz odsłania się, gdy pomyślimy o sobie. Jak to jest, iż lubimy narzekać, a żyjemy na jakimś poziomie? Być może wpływa na to nasza determinacja, nasza zdolność do radzenia sobie z trudnymi chwilami, umiejętność zwalczania gorszych dni? Być może. Może również tak jest, że potrafimy odpowiednio gospodarować, lub jak twierdzą niektórzy – kombinować? Również pewnie trochę. Najbardziej istotny jednak wniosek jaki się nasuwa to taki, że po prostu wykorzystujemy nadarzające się okazje.
A okazji tych za dużo nie mieliśmy. Jak popatrzymy na naszą dziwną historię, to nawet można przyznać, iż zawsze mieliśmy bardziej ciężko. Podczas, gdy inne kraje były w stanie się rozwijać, kreować swoją państwowość, my byliśmy zmuszeni borykać się z następnym najeźdźcą i walczyć o niepodległość. W takim klimacie nie da się wykreować czegoś solidnego, gdyż wszystkie siły skupione są na walkę narodowowyzwoleńczą. Nie są ważne sprawy ustrojowe, ani prawne, bo jak się nie żyje we własnym kraju, to jakie to ma przełożenie na inne sfery.

Prawo i ustrój w takiej sytuacji nie jest przecież nasze. Walczy się najzwyczajniej o to, by samemu ustalać prawo, żeby rządzić we własnym kraju. Obecnie możemy kreować swoje życie nie będąc pod jakimś panowaniem. To bardzo korzystne, gdyż zamiast przeznaczać środki na walkę narodowowyzwoleńczą jesteśmy w stanie po prostu żyć jak zwyczajni ludzie. Możemy stawiać domy i mieszkania, kupować sprzęt do domu, brać kredyt na samochód, nie przejmować się jakimiś niebezpiecznymi wydarzeniami. Wiadomym jest, że w każdej epoce możliwe są niespodziewane zdarzenia, które są w stanie zakłócić spokój każdej nacji. Pomimo to, od tego nie możemy uciec, gdyż w pewnym punkcie na świecie zawsze będzie się toczył jakiś konflikt.

Jeżeli masz możliwość uzyskać inne dane na ten temat, to wykorzystaj to i wejdź na poniższy odnośnik i przeczytaj na stronie.

My powinniśmy skupiać się na obecnym czasie i na organizowaniu własnego życia. Nasza historia świadczy o tym, iż nasi rodacy nie mieli ku temu dobrych warunków, jakie my posiadamy aktualnie. Należy o tym pamiętać i to doceniać. A że nie żyjemy w idealnym kraju to widać na każdym kroku.

Jeżeli taka tematyka Cię interesuje, to kliknij tu, gdyż bardzo zbliżone informacje zawiera właśnie ten tekst. On też jest wartościowy.

Trzeba się jeszcze wiele nauczyć zanim staniemy się w pełni rozwiniętym państwem.