Jakimi aspektami zajmuje się rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?

Gdy potrzebujemy osoby zajmującej się wycenianiem nieruchomości, odpowiednim kandydatem jest rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcy działają jako jednoosobowe przedsiębiorstwa lub zatrudniani są przez większe jednostki. Są oni również wynajmowani przez banki, które niejednokrotnie potrzebują wyceny domów przy kredycie hipotecznym. Kim tak naprawdę jest rzeczoznawca majątkowy i w jaki sposób nim zostać?

rzeczoznawca majątkowy

Autor: manishibhatt
Źródło: http://www.flickr.com
Przyszły rzeczoznawca majątkowy musi podejść do egzaminu. Dodatkowo musi posiadać stopień magistra oraz studiować podyplomowo na kierunku dotyczącym wyceny. Rzecz jasna jeżeli program studiów magisterskich objął te zagadnienia, kształcenie podyplomowe nie jest już niezbędne. Zdanie egzaminu to jednakże nie koniec.

Kiedy przejdziesz do sedna sprawy, to wiedz, że masz możliwość uzyskać inne informacje na przedstawiany wątek – przeczytaj tutaj wszystko, co okazuje się potrzebne w tym miejscu.

Przyszły rzeczoznawca majątkowy powinien odbyć roczną praktykę. Rzeczoznawca przeprowadza wycenę nieruchomości razem z urządzeniami, które znajdują się na wycenianym obszarze.

Nieprawidłowym jest jednak mylenie rzeczoznawcy z pośrednikiem. Rzeczoznawca majątkowy tylko wycenia. Wszelkie działania wykonywane są na piśmie, rzecz jasna całkowicie zgodnie z obowiązującym prawem. Nielegalne jest wycenianie nieruchomości rzeczoznawcy przez niego. Nie można wykonać wyceny własnych nieruchomości oraz tych, które należą do rodziny. Chociaż rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo dobrze płatny, należy wziąć pod uwagę, że podyplomowe kształcenie, egzamin oraz przeprowadzone praktyki to bardzo duży koszt, co na pewno trzeba wiedzieć. W dodatku rzeczoznawca majątkowy musi cały czas kształcić się i doskonale znać aktualne normy.

Jeśli potrzebujemy wyceny, znalezienie rzeczoznawcy nie musi być trudne oraz pracochłonne. W dzisiejszych czasach niemal wszystkie oferty dostępne są w sieci. Wyszukiwanie jest bardzo łatwe. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, w tym przypadku „rzeczoznawca majątkowy”, najlepiej jest sprecyzować o miasto, które nas interesuje, wtedy wyniki będą najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Na stronach zapoznamy się dokładnie z ofertą, często poznamy także wykaz kosztów oraz rekomendacje poprzednich klientów. W związku z tym możemy dobrać najlepszą ofertę.

Jak więc widać rzeczoznawca majątkowy to praca bardzo wymagająca. Osoba, która pragnie się tego podjąć, powinna skrupulatnie się do tego przygotować i przede wszystkim naprawdę intensywnie się uczyć. Wykonywane wyceny powinny być zrobione bardzo dokładnie. Błędy są niemal niedopuszczalne. Dodatkowo egzaminy oraz praktyka są niełatwe. Nad podjęciem się tego zawodu, trzeba się mocno zastanowić, jednak warto wspomnieć, że jest on także bardzo ciekawy, a włożony trud z pewnością się opłaci.