Kiedy dobrze pomyśleć o pożyczce? Jakiego rodzaju pożyczki są najlepsze? O czym należy pamiętać?

Każdy z nas niekiedy wymaga wsparcia finansowego, najczęściej oferowana jest więc pożyczka. Jest to umowa albo operacja, jaka jest zawierana między dwoma stronami, czyli między pożyczkodawcą oraz pożyczkobiorcą. Ten pierwszy przekazuje środki pieniężne, natomiast drugi z nich zobowiązuje się oddać je w danym czasie. Pożyczka może więc być oferowana jednocześnie przez osoby fizyczne, jak i instytucje.

pożyczka

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

Jest faktycznie bardzo dużo różnorodnych typów pożyczek, w tym artykule skoncentrujemy się na dwóch, które dotyczą bardzo wielu osób. Takimi są na pewno pożyczki pod zastaw mieszkania.

Jak wybudujemy dom, to możliwość tam zamieszkania nie będzie jedyną korzyścią z inwestycji. Nieruchomość pozwala również na zaciągnięcie pożyczki hipotecznej niżej oprocentowanej niż kredyt konsumencki. Zdecydowana większość banków oferuje hipoteczne pożyczki pod warunkiem zdefiniowania hipoteki na nieruchomości.

Z tego powodu z punktu widzenia banku najlepiej będzie, jak prawnym zabezpieczeniem kredytu będzie nieruchomość mieszkalna, co oznacza dom, mieszkanie, a również i działka zabudowana domem. Większym kłopotem może być jednak zdefiniowanie hipoteki na gruntach o rolnym wykorzystaniu, usługowym lub przemysłowym. Innym rodzajem są pożyczki oddłużeniowe, o nich również warto powiedzieć parę rzeczy. To pożyczka (sprawdź przykłady), jaka powinna pomóc klientowi spłacać jego wcześniejsze zobowiązania finansowe. Faktycznie procedura zyskania takiej pomocy nie jest zbyt prosta, nie może także na nią liczyć każdy zadłużony.

Pożyczka oddłużeniowa może być bardzo pomocna w sytuacji, jak osoba posiadająca na swoim koncie już jedno zobowiązanie finansowe wobec banku, nie daje sobie rady z jego spłatą. Tego typu przyczyn kłopotów z regularnym uiszczaniem opłat może być co najmniej kilka. Najbardziej częste to wypadki losowe, ale również zbyt pochopne oraz nieprzemyślane decyzje o zaciągnięciu kredytu.

Opcja zadłużeniowa więc musi pomóc kredytobiorcy wyjść z finansowego dołka w najbardziej delikatny sposób. Jak jesteśmy w tej sytuacji dobrze rozpatrzyć istotnie taki rodzaj kredytu, być może będzie to w tej sytuacji najbardziej wymierny sposób. Oczywiście zawsze powinniśmy rozpatrzyć wszystkie zalety i wady, ale na pewno jest to opcja warta rozpatrzenia.