Kilka ważnych informacji o tym, jak dokonywać można odpraw celnych w innym kraju unijnym.

Każda firma będzie się musiała rozliczać z urzędem skarbowym. W zależności od rodzaju działalności, którą się prowadzi może to być proste rozliczenie podatków, lecz również bardziej skomplikowane w przypadku prowadzenia działalności eksportowej lub importowej. W szczególności w tych ostatnich przypadkach firmy mają szereg różnych formalności do zrobienia, gdyż dochodzi jeszcze kompleksowa odprawa celna.

terminal kontenerowy

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak w naszym kraju nadal jest z tym wiele problemów, pomimo znacznego polepszenia sytuacji w ostatnich latach.

Wciągający materiał? Jeśli masz takie przekonanie, to równie wciągające zagadnienia znajdziesz też we wpisie, który jest tu.

W szczególności importerzy bywają narażeni na nieprzewidziane kontrole, obowiązek przygotowywania wielu średnio potrzebnych dokumentów, a czasami będzie to po prostu zły humor celnika, żeby opóźnić dostawę. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że urzędnicy mogą samodzielnie interpretować przepisy, tak więc przedsiębiorcy tak naprawdę nie wiedzą, czy w danym przypadku się dobrze rozliczają. Wszystko to powoduje, że coraz większa ilość firm rezygnuje z odpraw w naszym kraju, i zaczynają się rozliczać tam, gdzie towar pojawia się na terenie Unii Europejskiej, najczęściej będą to Niemcy ze względu na bliskie położenie oraz ogromny port w Hamburgu.

transport lotniczy

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby takie rozliczenie można było zacząć, niezbędne jest przedstawicielstwo fiskalne jakiegoś niemieckiego partnera – unijne przepisy będą bowiem pozwalać na dokonywanie rozliczeń w każdym z krajów członkowskich. Taki pośrednik odpowiedzialny jest za wszystkie rzeczy związane z przygotowaniem dokumentów celnych, a dodatkowo zajmie się odpowiednimi procedurami które mają właściwie rozliczyć należne podatki i cło. Wszystko rozpoczyna się w chwili dotarcia towaru na teren Unii, przeważnie będzie to rozładunek w jednym z portów w Niemczech. Po wypełnieniu i przekazaniu do urzędów wszystkich dokumentów konieczne będzie przewiezienie towarów do klienta końcowego. Trzeba będzie więc w tym celu zorganizować transport niemcy polska, może to być albo drogą lądową, albo kolejnym statkiem do któregoś z polskich portów. Dzięki przeniesieniu odprawy do innego kraju właściciele naszych firm nie tylko tracą na to znacznie mniej czasu, ale też mogą sporo zaoszczędzić.