Mnóstwo osób ma kłopoty z odpowiednim wyspaniem się.

Jedni mają zbyt ciężki, inni z kolei zbyt lekki sen, jedni nie mogą długo zasnąć, innym chce się notorycznie spać, jednak po obudzeniu nadal czują się niewyspani. Spokojny sen to podstawa, żebyśmy mieli siłę i energię na co dzień i żeby nasz organizm mógł się zregenerować. Ktoś, kto jest niewyspany lub cierpi na zaburzenia snu jest bardziej nerwowy, drażliwy, łatwiej się męczy i ma problemy z pamięcią, a także z podzielnością uwagi. Stąd tak istotne jest, aby nie dopuszczać do tego typu sytuacji. W jaki sposób poprawić jakość naszego snu?

Istnieje co najmniej kilka czynników, na które należałoby zwrócić uwagę.

bielizna nocna

Autor: Bess Georgette
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest to, aby starać się kłaść spać mniej więcej w tej samej godzinie i spać codziennie tyle samo czasu. Takie rutynowe podejście do sprawy spowoduje, że nasz organizm zacznie funkcjonować niczym zegarek i sam będzie mobilizował się do regeneracji zawsze o tej samej porze dnia. Ważne jest także, aby nie pracować – szczególnie przed komputerem – zaraz przed zaśnięciem, a także, żeby zadbać o odpowiednią atmosferę w sypialni – wygodne łóżko, przewietrzenie pokoju oraz odpowiednie zaciemnienie okien. Wreszcie bardzo istotne jest zakładanie odpowiedniej bielizny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że atrakcyjna bielizna nocna różni się od tej zakładanej na co dzień – jest tak zaprojektowana, aby nie krępować w żaden sposób naszych ruchów. Jest dodatkowo przewiewna, wyprodukowana z subtelnych i miękkich tkanin. Przyjemna w dotyku bielizna tego rodzaju ma odpowiednio skrojony fason i jest bardzo komfortowa. Jeśli się ją dobrze dopasuje nasz sen powinien być spokojny i zdrowy, a my w pełni wypoczęci i radośni.

Wielu z nas nie przywiązuje większej uwagi do tego co zakłada do spania. Zakładamy zbyt grube bluzki albo znowu zbyt zwiewne podkoszulki, w wyniku czego nocą możemy się raz po raz budzić na skutek przegrzania lub oziębienia organizmu. Stąd też warto kupić stosowne komplety do spania zależnie od pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu – przykłady. Tego typu kwestie mają bowiem ważny wpływ na jakość naszego snu, zatem należy zwrócić na nie większą uwagę, jeśli zauważyliśmy, że ostatnimi czasy nie wysypiamy się tak jak należy.