Przyjęcie sakramentu pierwszej komunii świętej w dzisiejszych czasach jako uroczystość typowo komercyjna.

Otrzymanie sakramentu pierwszej komunii świętej stało się imprezą komercyjną. Koszty powiązane z tym wydarzeniem często przekraczają oczekiwania rodziców. Kupno alby, sukienki komunijnej i wszystkich załączników potrzebnych dziecku do przystąpienia do pierwszej komunii oraz zorganizowanie przyjęcia związana jest z wysokimi kosztami. Wydatki powiązane z pierwszą komunią świętą zaczynają się już parę miesięcy wcześniej. Każde dzieciątko, by móc przystąpić do owego sakramentu, obowiązkowo musi posiadać różaniec, świecę oraz książeczkę do modlitwy.

komunia

Autor: Shauna Hawkins
Źródło: http://www.flickr.com
Owe rzeczy wiążą się z kosztami blisko 60 zł. Od paru lat w kościele katolickim dzieci pierwszokomunijne przyjmują sakrament w takich samych szatach, jakimi są alby. Kiedyś każda z dziewczynek mogła być odziana w sukienkę komunijną, a chłopcy w garniturki, co wiązało się z tym, że w czasie mszy istniała mała rewia mody. Alby i takie same sukienki komunijne są wyjatkowo dobrym wyjściem, wszystkie dzieci wyglądają identycznie, nie ma bogactwa i zbędnego strojenia się. Jednak w wielu parafiach zastrzega się zakup alb i sukienek komunijnych w wybranej danej firmie, aby wszystkie były identyczne.

Powiązane jest to z tym, że rodzice nie mają możliwości szukania mniej kosztownej opcji zakupu. Średnio owy strój kosztuje od 100 do 150 zł. Do tego trzeba dodać jeszcze obuwie, pelerynę i ubranie na zmianę (). U dziewczyn zazwyczaj są to sukienki, a dla chłopaków standardowe garnitury. I tu również trzeba wyciągnąć z portfela blisko 200 zł. Rajstopy, rękawiczki, torebka na różaniec i książeczkę, do tego wianuszek na głowę, wydaje się, że są to drobiazgi, ale one też kosztują. Każdy rodziciel chce, aby ten dzień zapisał się w pamięci jego pociechy.

Temu też urządzane są imprezy komunijne. Aby w maju można było zorganizować przyjęcie komunijne, trzeba dokonać rezerwacji już sporo wcześniej, gdyż na miesiąc przed uroczystością możemy już nic nie znaleźć. Przyjęcie komunijne to przeważnie obiad plus herbata i ciastko. Za 3-4 godziny uroczystego świętowania musimy zapłacić minumum 80 zł za gościa. Mnóstwo restauracji proponuje swoim gościom tańszą opcję np. z własnymi ciastami. Prosząc na przyjęcie komunijne 20 osób zapłacimy za nich prawie 1600 zł (więcej informacji na ubiory-komunijne.pl).