Teraźniejsze słynne rodzaje literatury

Książki od dawna stanowiły ofertę dla określonej grupy osób: żeby można było je czytać, należało mieć przede wszystkim sporo wolnego czasu. Obecnie, wbrew niezwykle mocnej pozycji telewizji i internetu, które są pospolicie deklarowane jako systematycznie wybierane formy spędzania wolnego czasu, literatura ma się na szczęście dobrze. Warto zastanowić się, co ma na to ostateczny wpływ i co powoduje, że książki mają coraz szersze rzesze czytelników?

regał z książkami

Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Pisząc o teraźniejszym rynku literackim trzeba zacząć od naszkicowania kilku trendów: przede wszystkim książka okazała się takim samym towarem, jak każdy inny, wobec czego podlega tym samym mechanizmom – produkt ten trzeba nie tylko odpowiednio stworzyć, ale również dobrze sprzedać.

Jeśli intrygują Cię omówione zagadnienia, to kliknij w widoczny link. Pod nim umieściliśmy darmowy wgląd (http://www.manima.pl/pl/menu/karmienie-dziecka-188) do bardziej dokładnych informacji związanych z tym wątkiem.

Okazało się, że w branży literackiej świetnie sprawdzają się stosowane od dekad techniki reklamowe, które pomagają w upowszechnieniu czasem nawet dosyć trywialnej książki. Najbardziej ważnym chyba powodem silnej pozycji książki jest to, że dzięki wielu propozycjom i różnym gatunkom stała się ona dostępna dla każdego zainteresowanego. Kanon literacki okazał się nadzwyczaj elastyczny – niemal rokrocznie można obserwować, jak do kanonu wkraczają takie gatunki, które jeszcze do niedawna nie miałyby na to szans (świetnym przykładem może być fantastyka czy science fiction, kiedyś ujmowane jako gatunki wyłącznie rozrywkowe, w obrębie których nie doszukiwano się żadnych poważniejszych treści). Obecnie fantastyka świeci triumfy nie tylko w świecie czytelniczym, lecz również jako ekranizacje. Zaczęto również zauważać powieści detektywistyczne, gdzie stosuje się coraz to ciekawsze techniki, mające zaintrygować nawet wyrobionego czytelnika. Okazało się także, że wbrew złowieszczym prognozom niemałą grupę czytelników stanowi młodzież – wystarczy wspomnieć popularność cyklu o Harrym Potterze i wiele innych podobnych tytułów, które zwykle mają później swoją ekranizację. Dostrzegalną tendencją jest nie tylko przenikanie się gatunków w obrębie samej literatury, ale także łączenie się gatunków medialnych: książka zwykle jest początkiem fabuły, która znajduje następnie rozwinięcie w kinie czy TV.Pochylając się nad współczesnym czytelnictwem można dojść do trafnie umotywowanej konkluzji, że za jego popularnością stoi fakt, iż odbiorca ma olbrzymi wybór w oceanie gatunków.