Trójwymiarowa rewolucja – kluczowe atuty skanowania oraz druku 3D

Drukarki oraz skanery 3D są początkiem rewolucji, która dała sposobność zmaterializowania dowolnego kształtu zaprojektowanego uprzednio na komputerze bądź stworzenie trójwymiarowego obiektu w oparciu o zeskanowany element. Nad technologią pracowano już w latach osiemdziesiątych, później zaczęto ją wykorzystywać w wojsku i branży projektowej, z kolei wkrótce może zastąpić zwyczajną drukarkę w każdym domu. Jakie plusy odróżnia wydruk i skanowanie 3D?

Zacznijmy od pierwszego rozwiązania, a więc wydruku 3D. Po pierwsze, pozwala on na nowe możliwości, również zwyczajnym użytkownikom, jacy mogą w zaciszu swojego domu tworzyć najbardziej skomplikowane w swojej formie przedmioty. Po drugie wydruk 3D może oferować drukowanie z precyzją do 0,014 mm, a wszystko zależy od użytej technologii, dzięki której drukowany obiekt tworzony jest warstwa po warstwie z odpowiednich tworzyw.

Jeżeli masz ochotę wyszukać materiały na ten temat, to przejdź tutaj ciasto na święta Katowice i zobacz inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Bezdyskusyjną zaletą jest możliwość jego wykorzystania w medycynie. Nowe implanty zębów, spersonalizowane plomby, kości, zrekonstruowanie twarzy – to już nie fantastyka, ale prawdziwe życie. Nie można także zapomnieć o lekkim ażurowym gipsie wyprodukowanym tą metodą, który jest nie tylko lżejszy niż tradycyjny, ale i bardziej skuteczny w swoim działaniu. Przykładów jest dużo, należy ciągle dążyć na przód, albowiem dobro pacjenta bezustannie musi stać na pierwszym miejscu.

Poza tym tego rodzaju wydruk ma spore zastosowanie w tworzeniu prototypów. Firma, zanim wypuści określony produkt na rynek, może wykonać próbne obiekty, sprawdzić czy wszystko działa jak należy, by wybrać ten najlepszy. Jeżeli z kolei chodzi o skanowanie 3D, ma ono tak samo szerokie zastosowanie w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym, lotniczym oraz wielu innych. Pozwala na przeniesienie kształtu trójwymiarowego przedmiotu do komputera i stworzenie jego wersji cyfrowej, co – nie da się zaprzeczyć – znacznie przyspiesza proces projektowania. Nawet najbardziej skomplikowane formy nie przyczynią się do żadnego problemu, ponieważ obiekt skanowany jest z największą precyzją.

Warto jest podążać za duchem czasu oraz używać nowych technologii, szczególnie, jeżeli mają służyć większemu dobru. Najważniejszy jest rozwój oraz dopracowywanie technologii, aby każdy w razie takiej potrzeby miał okazję skorzystać z jego możliwości.