W jaki sposób pogodzić studia i pracę?

Mały odsetek studentów jest w tak dobrej sytuacji, że rodzice rodzice finansują ich w czasie nauki. Większości ludzi nie stać na to, aby finansować kolejne mieszkanie, bilety i zakupy dziecka. Te osoby zwykle od początku studiów rozpoczynają pracę zarobkową, by móc się utrzymać. W szczególności, jeśli przeprowadzają się z innej miejscowości. Zazwyczaj studenci łapią się dodatkowych prac, które nie będą stanowiły przeszkody w nauce, zwłaszcza jeśli zapisali się na studia w trybie dziennym.

Praca za barem

sprzątanie2

Źródło: sxc.hu

Najczęściej studenci poszukują zatrudnienia w barach, klubach i restauracjach. Pracują w kuchni, jako kelnerzy albo barmani. Naturalnie, nie jest tak, że do takiej pracy nie wymaga się żadnych kompetencji i predyspozycji. To oczywiste, że niezwykle nieśmiała osoba, która obawia się rozmawiać z innymi nie odnajdzie się w roli kelnera, a ktoś kto ma tak zwane „maślane ręce” nie będzie pracował długo na zmywaku. Praca barmana wymaga przyswojenia wielu przepisów na drinki, otwartości i poczucia humoru, a czasem zdolności rozładowania napiętych sytuacji.

Jeśli praca w restauracji albo barze nie odpowiada nam innym wyjściem jest sprzątanie obiektów w Warszawie (źródła). To praca, którą można wykonywać w różnych godzinach, więc nie przeszkadza w studiach. Ponadto jest całkiem nieźle płatna. W szczególności, gdy uda nam się zatrudnić w przedsiębiorstwie o stabilnej pozycji.


Wyświetl większą mapę
Biura czy domy prywatne?

Dla przykładu sprzątanie biur w Warszawie to zadanie które zleca się jedynie kilku firmom, najszerzej znanym i solidnym. Ogólnie sprzątanie firmy sprzątające kraków biur jest lepiej opłacane, niż taka praca dla osób prywatnych. Naturalnie i we własnym zakresie można znaleźć świetne domy do sprzątania. Czasem wystarczy kilka wieczorów aby zarobić całkiem dobre wynagrodzenie.

Możemy również spróbować załapać się w przedsiębiorstwie, które wykonuje sprzątanie osiedli czyli prace porządkowe dookoła bloków, sprzątanie klatek schodowych, czasami bram garażowych itp.

przeczytaj dodatkowe informacje

Sprzątanie naturalnie to trudna praca. Wymaga wysiłku, odporności na stres, sumienności i samodyscypliny, jednak jest to dobre wyjście dla młodych ludzi szukających możliwości utrzymania w nowym mieście.