W jaki sposób zdobyć odszkodowanie za pracę

Życie i praca w Wielkiej Brytanii to dla niemałej części naszych rodaków codzienność. Jak sobie poradzić, żyjąc z dala od kraju? Jak utrzymać rodzinę?

Aktualna emigracja, to w głównej mierze emigracja zarobkowa. Wyobrażenie o poziomie życia w kraju i w Wielkiej Brytanii jest miażdżące jeśli porównamy jedno z drugim. Wciąż słyszymy, jak wiele można dostać pomocy od rządu, o ile prościej się dostatnio żyje za granicą, jeśli tylko się ma pracę. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy naprawdę pracując i otrzymując jednocześnie zasiłki, łatwiej jest sprostać rzeczywistości?

Najpopularniejszą, i najgłośniejszą ostatnio formą zasiłku, z której korzystają polskie rodziny, jest Child Benefit, czyli zasiłek na dziecko. Benefity w UK mają w założeniu pomóc rodzinom żyjącym z mniejszych pieniędzy. Aplikować o taki zasiłek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-okres-wypowiedzenia-umowy-o-prace) może każdy obywatel Unii Europejskiej, pracujący na terenie Wielkiej Brytanii, lub prowadzi tam firmę, i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne; zasiłek też można otrzymać, jeśli aktywnie szuka się pracy na terenie Wielkiej Brytanii, lub jeśli się na miejscu studiuje. Trzeba jednak spełnić poniższe wymagania: mieć pieniądze, które pozwolą nam utrzymać się bez korzystania z zasiłków, powinniśmy także mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne – interesujący artykuł).

Pieniądze możemy otrzymywać, jeśli dziecko mieszka z nami, ale też gdy znajduje się ono poza granicami, pod czyjąś opieką. Pieniądze musimy wydać na utrzymanie dziecka, zakup ubrań, jedzenia, przyborów szkolnych, lecz też prezentów świątecznych albo urodzinowych, a także kieszonkowe.

Jeżeli mamy legalną pracę, opłacamy składki, a przytrafi nam się w pracy wypadek, możemy także dostać za to zadośćuczynienie. Odszkodowania możemy zdobyć, jeśli np. mieliśmy wypadek samochodowy. Większość firm, które zajmują się walką o nasze odszkodowania obiecuje nam, że nie będziemy ponosić żadnych kosztów w przypadku, gdy odszkodowania nie dostaniemy. Na ogół wystarczy pojedyncza wizyta, zebranie najważniejszych informacji i złożenie paru podpisów. Możemy otrzymać od nich samochód zastępczy, pomogą nam naprawić zniszczony pojazd, pomogą uzyskać należytą opiekę lekarską, jeżeli ponieśliśmy szkodę na zdrowiu. Jeśli nasze problemy zdrowotne wymagają leczenia z fizykoterapeutą, dostaniemy pomoc od polskiego specjalisty, za którego także nie będziemy płacić. Nie trzeba niczym się martwić.