W jaki sposób zdobyć odszkodowanie za pracę

Życie i praca w Wielkiej Brytanii to dla niemałej części naszych rodaków codzienność. Jak sobie poradzić, żyjąc z dala od kraju? Jak utrzymać rodzinę?

Aktualna emigracja, to w głównej mierze emigracja zarobkowa. Wyobrażenie o poziomie życia w kraju i w Wielkiej Brytanii jest miażdżące jeśli porównamy jedno z drugim. Wciąż słyszymy, jak wiele można dostać pomocy od rządu, o ile prościej się dostatnio żyje za granicą, jeśli tylko się ma pracę. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy naprawdę pracując i otrzymując jednocześnie zasiłki, łatwiej jest sprostać rzeczywistości?

Najpopularniejszą, i najgłośniejszą ostatnio formą zasiłku, z której korzystają polskie rodziny, jest Child Benefit, czyli zasiłek na dziecko. Benefity w UK mają w założeniu pomóc rodzinom żyjącym z mniejszych pieniędzy. Aplikować o taki zasiłek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-okres-wypowiedzenia-umowy-o-prace) może każdy obywatel Unii Europejskiej, pracujący na terenie Wielkiej Brytanii, lub prowadzi tam firmę, i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne; zasiłek też można otrzymać, jeśli aktywnie szuka się pracy na terenie Wielkiej Brytanii, lub jeśli się na miejscu studiuje. Trzeba jednak spełnić poniższe wymagania: mieć pieniądze, które pozwolą nam utrzymać się bez korzystania z zasiłków, powinniśmy także mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne – interesujący artykuł).

Pieniądze możemy otrzymywać, jeśli dziecko mieszka z nami, ale też gdy znajduje się ono poza granicami, pod czyjąś opieką. Pieniądze musimy wydać na utrzymanie dziecka, zakup ubrań, jedzenia, przyborów szkolnych, lecz też prezentów świątecznych albo urodzinowych, a także kieszonkowe.

Jeżeli mamy legalną pracę, opłacamy składki, a przytrafi nam się w pracy wypadek, możemy także dostać za to zadośćuczynienie. Odszkodowania możemy zdobyć, jeśli np. mieliśmy wypadek samochodowy. Większość firm, które zajmują się walką o nasze odszkodowania obiecuje nam, że nie będziemy ponosić żadnych kosztów w przypadku, gdy odszkodowania nie dostaniemy. Na ogół wystarczy pojedyncza wizyta, zebranie najważniejszych informacji i złożenie paru podpisów. Możemy otrzymać od nich wynajem długoterminowy volvo zastępczy, pomogą nam naprawić zniszczony pojazd, pomogą uzyskać należytą opiekę lekarską, jeżeli ponieśliśmy szkodę na zdrowiu. Jeśli nasze problemy zdrowotne wymagają leczenia z fizykoterapeutą, dostaniemy pomoc od polskiego specjalisty, za którego także nie będziemy płacić. Nie trzeba niczym się martwić.