Życie za kamerą – czy to możliwe

Sporo ludzi myśli o zawodzie fotografa. Marzą by zgodnie z powszechną modą, pogodzić karierę zawodową ze swoimi zainteresowaniami. Dowiemy się, czy da rady z tego zawodu żyć na normalnym poziomie oraz czy wciąż jest możliwość pracy dla zaczynających przygodę. Czy jednak jest to aż tak bezproblemowe, prowadzimy dyskusję z Kasią, która od 5 lat pracuje jako fotograf ślubny w Łodzi. Jej porady można przełożyć do każdej miejscowości, nie tylko centrum kraju.

aparat fotografa

Zdecydowanie należy mieć spore zdolności – mówi nam nasz rozmówca. Nie należy liczyć na to, że z małymi umiejętnościami podbijemy obecny rynek pracy. Konkurencja jest spora i potencjalni klienci przebierają w ofertach, patrząc na jakość zdjęć i oceniając umiejętności fotografa. Gdy posiadamy odpowiedni warsztat, to bez problemu odszukamy klientów choćby z polecenia przyjaciół.

Żeby robić porządne zdjęcia, trzeba na pewno praktykować. Powinno się nosić aparat cały czas ze sobą, przynajmniej ten w telefonie i gdy tylko pojawi się możliwość, wykonać fotografie. Mądrze pomyśleć o kursach fotograficznych. Dość sprawnie wprowadzają one startujących w arkana fotografii, przez co sprawniej mogą zacząć robić zdjęcia na wysokim poziomie. Takie kursy mają miejsce w wielu placówkach, dlatego dobrze jest się rozejrzeć i zobaczyć, kto organizuje takie kursy i kto jest nauczycielem.

Jeśli idzie o same zarabianie jako fotograf to najgorsze są niestety początki. Należy namówić nowych klientów i wyrobić sobie imię w branży. Często że aby zdobyć zlecenia, należy dać na starcie kariery niższe stawki niż średnia rynkowa. Wiele osób rozpoczyna też od fotografowania ślubów, na przykład swoich znajomych. Jest to doskonała szansa, by zdobyć sobie doświadczenie w znanym środowisku.

Potem jest prościej, bo gdy nasze fotografie są ładne, to na pewno sporo zleceń będzie pochodzić z polecenia naszych ucieszonych klientów. Każdy chyba był świadkiem gdy po weselu największą atrakcją wśród dziewczyn jest folder z fotografiami. Dobrze go przeglądają a gdy takie fotografie są wyjątkowe, to najczęściej chcą się dowiedzieć kto robił zdjęcia. Dlatego główną zasadą musi być jak najlepsze opanowanie sztuki robienia zdjęć. Z pięknymi fotografiami jakoś sobie poradzimy na, nie ukrywajmy, konkurencyjnym rynku pełnym konkurencji.


Wyświetl większą mapę