Co to jest cena transferowa?

Na rynku działa cała gama spółek międzynarodowych. Po otwarciu granic przez Unię Europejską bardzo dużo przedsiębiorstw poszerzyło własną działalność na rynki innych państw. Zlikwidowanie opłat celnych między krajami partnerskimi było neizwykle istotnym impulsem ożywiającym gospodarkę całej Unii.

Jeśli jednak spółka produkuje towar i zamierza go sprzedać swojej siedzibie w odmiennym kraju, by ta mogła w sposób legalny dokonać transakcji z klientem, napotyka na tzw. podwójne opodatkowanie. Obydwie filie firmy muszą bowiem zapłacić podatek dochodowy (odmienny dla każdego kraju).

Sprawdzona informacja z www (https://www.traple.pl/obszary-prawa/prawo-it/) przyda się na każdym kroku. Więc namawiamy do przeglądnięcia naszego nowego wpisu. Wyszukasz go pod poniższym linkiem.

Żeby tego rodzaju transakcję sfinalizować, należy określić tzw. cenę transferową dla każdego produktu. Umiejętne wykorzystanie tego czynnika daje możliwości ogromnych oszczędności w rozliczeniach podatkowych.

Nieuczciwa praktyka

pieniądze

Autor: Japanexperterna.se
Źródło: http://www.flickr.com

Ceny transferowe bywają obiektem nadużyć niektórych firm. To sam przedsiębiorca ustala bowiem jak wysoka będzie cena transportu asortymentu za granicę. Specjalne zaniżanie ceny tam, gdzie podatek dochodowy jest wysoki może na pozór przynieść oszczędności. Należy jednak pamiętać, że w dużej liczbie państw jest to działanie nielegalne i ścigane przez specjalnie do tego celu powołane służby państwowe . Po odkryciu nieprawidłowej ceny przez organ kontrolujący, ten określa poprawną cenę rynkową wyrobu i na jej podstawie nakłada karę na przedstawiciela firmy. W celu uniknięcia pomyłek w ustalaniu kosztów i tym samym w zgodzie z prawem zaoszczędzić na podatku dochodowym, spółki często zatrudniają wykwalifikowanych księgowych znających realia handlu międzynarodowego.

Dlaczego księgowość jest istotna?

Zdarzają się przypadki, kiedy to na firmę jest nakładana kara finansowa przez pomyłkę. Niepoprawnie ustalona cena rynkowa to często zdarzająca się pomyłka w przypadku firm, które oszczędzają na odpowiedniej księgowości. Dlatego warto korzystać z usług renomowanych firm zajmujących się księgowością dla firm. Opinie na temat takich firm można bardzo łatwo skontrolować w internecie, na odpowiednich stronach i forach dyskusyjnych. Żeby znaleźć odpowiednie biuro księgowe Warszawa, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę zawierającą miejscowość, gdzie firma ma siedzibę. Będzie to więc przykładowo „usługi księgowe Warszawa”.