Czy strój górali urozmaicony w regionalne ozdoby znajduje swych nabywców wśród turystów?

Nawet tradycyjny ubiór ma swych nabywców wśród turystów. Kobiety bardzo chętnie wybierają chusty i spódnice, a nie raz kierpce czyli obuwie na obcasie. Mężczyźni najczęściej nabywają koszule. Pamiątka z Zakopanego to już nie tylko ciupaga i fotka z białym misiem. Coraz częściej turyści kupują odzież stylizowaną na góralskie stroje.

modowe inspiracje

Autor: LPP SA
Źródło: LPP SA
Jak mówią sprzedający, to dzięki występowi w programie Eurowizji piosenkarki Cleo, która jak mało kto rozsławiła ubiór stylizowany na regionalny. Okazuje się, że strój górali podhalańskich jest rozpoznawalny prawie w całym naszym państwie. To za sprawą zjawiska, iż ubiór (polski projektanci) góralski jest od lat aktualny, czyli cały czas pokazywany na wszelkich uroczystościach, a nie tylko na pokazach folklorystycznych.

W lecie taki strój można zobaczyć niemalże codziennie a nie tylko przy okazji uroczystości w plenerze, a też na przykład w stylizowanych karczmach. Ubiór – www.noor.pl/ panny składa się z białej tybetowej spódnicy z czerwoniutkim gorsetem wyszywanym cekinami oraz koralami i wzorem złotogłowiu. Bogaty jest również w takie dodatki jak czerwone korale i kolczyki z naturalnym koralem. Ów gatunek stylizacji nie przemija i jest ciągle obecny (link). Mężczyxni w górach ubierają standardowo bukowe portki szyte z sukna, koszulę z jaśniutkim haftem, kierpce i kapelusz z muszlami. Co ciekawe, nawet typowy ubiór góralski, zwłaszcza damski, ma swych nabywców pośród turystów. Panowie zaś wybierają tradycyjne koszule, które potem założyć mogą nawet do marynarki. Szczególnie modne są znowu koszulki z wyszytymi motywami z gór takimi jak rozetą, parzenicą, złotogłowiem.

góralskie inspiracje w modzie

Autor: Aga Cudak
Źródło: abcslubu.pl
Młodzi zapytują o dresy z regionalnymi haftami. Co ciekawe, o dresy nie pytają górale, ale tylko turyści. Ręcznie haftowanych i malowanych chust oraz bluzeczek nie ma nigdzie indziej. To o wiele lepsza pamiątka z wakacji aniżeli następny kubeczek z napisem „Zakopane”. To jednak pamiątka droższa od pluszowej owieczki i ciupagi. Należy pamiętać jednak, że każda owego typu odzież jest ręcznie szyta, dobrze skrojona, a materiały nie należą do najtańszych . Jeśli chcecie mieć w szafie pamiątkę na dłużej, to warto zainwestować owe pieniądze. Gospodarni mogą odwiedzić targowisko pod Gubałówką. Na regionalnych kramach, zobaczymy mnóstwo ubrań tak dla dzieci, jak i dorosłych, stylizowanych na góralskie. Ceny są różnorakie ale zawsze jest to porządna ręczna robota.