Czy warto być automatykiem?

Jeśli pomyślimy nad rynkiem pracy w Polsce to możemy dojść do wniosku, że najlepiej ma się branża informatyczna oraz przemysł, a w zasadzie jego odnogi wykorzystujące automatykę.

Automatyka – od dawna jest jednym najpopularniejszych kierunków na uczelniach technicznych. Absolwenci tego kierunku zwykle nie będą miały kłopotów ze znalezieniem pracy.

nauka

Źródło: http://www.sxc.hu/

Należy naturalnie już podczas studiów zainteresować się możliwością rozpoczęcia pracy. Większość przemysłowych przedsiębiorstw oferuje studentom możliwość odbycia praktyk. To świetne rozwiązanie. Student w trakcie praktyk może zapoznać się na przykład z systemami zarządzania procesami takimi jak Profinet. Naturalnie da się poznać te systemy bez praktyk, lecz o wiele lepiej zdobywać wiedzę w realnych zakładach. Interesujące rozwiązanie: zobacz.

A może zrobić karierę naukową?

A po studiach? No cóż, można wybrać dwie drogi. Jedna ścieżka to praca (zobacz https://www.eena.pl/produkcja-oferty-pracy.html) na politechnice. Absolwent może otrzymać stanowisko na uczelni, pracować nad postępem swojej dyscypliny, wdrażać nowoczesne rozwiązania, które wymyśla itp. Inna opcja to praca w zakładzie na przykład związanym z przemysłem. Jeżeli w czasie studiów nie zaleźliśmy sobie miejsca pracy, można z łatwością poszukać ofert w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dobrze wybrane hasło, na przykład praca (zobacz https://www.eena.pl/ogrodnictwo-oferty-pracy.html) w automatyce – „. Z pewnością dostaniemy sporo wyników. Naturalnie, nie jest to łatwa praca. Potrzeba do niej ogromnej wiedzy, a zatrudniani są najchętniej automatycy z doświadczeniem. Tak jak tutaj: bloki sterowania pompami.

To kolejny powód dla którego warto już podczas nauki pracować w różnego rodzaju zakładach. Doświadczenia, umiejętności uzyskanych podczas pracy nie zastąpi nic. Studia stanowią idealną podstawę, lecz doświadczenie trzeba zdobyć samodzielnie. Każdy pracodawca przychylniej będzie patrzył na kandydata, który ma w CV coś więcej poza skończeniem studiów. Nawet jeśli studia ukończył z najlepszymi ocenami.

Trzeba odpowiednio sterować swoją karierą. Zanim zdecydujemy się na studiowanie automatyki, warto poczytać na ten temat, można rozejrzeć się i sprawdzić jak wygląda rynek pracy. Kiedy decydujemy się na tak angażujące i wymagające studia, to przecież nie po to, by zostać po nich bez pracy.