Osoby dyspozycyjne, zaangażowane i z pasją wykonujące swoją pracę z pewnością są spełnieniem marzeń każdego dyrektora. Zwykle takim osobom wydaje się, iż praca w taki sposób jest dowodem ich ogromnej ambicji i w oczach pracodawcy jest dużą zaletą. Jednak pracoholizm jest jednym z niebezpiecznych uzależnień. By z niego wyjść, trzeba albo poczynić szereg drobnych kroków albo 1 radykalny odwrót – jest to zależne od osobowości i od konkretnego przypadku. Po pierwsze – trzeba podjąć próbę ograniczenia liczby obowiązków i nie brać sobie na głowę wszystkiego, z czym nie wyrobili się inni członkowie zespołu. Warto wybrać się na wakacje bez telefonu firmowego i laptopa. Wyjazd nie może być krótszy niż 2 tygodnie (na początku i tak ma się w głowie tylko pracę, dotyka to też te osoby, jakie nie leczą się z pracoholizmu).
Te znajdujące się tutaj wpisy z witryny (https://poradnikpracownika.pl/) zaspokoją Twą ciekawość, jeżeli rozpatrywana w tym materialne tematyka żywo Cię zafascynowała.
Powinien to być wyjazd z wieloma atrakcjami, najlepiej w ciepłych krajach (słońce poprawi nam nastrój).
To sprawdzone, iż wyjść z uzależnienia z pewnością pomoże jedynie dobry psychoterapeuta. Warto więc mieć zaufane gabinety czy poradnie, do których warto się udać, ale na początku ogólnie warto pójść do psychologa, aby sprawdzić, jak ciężki to przypadek. Bardzo trudno wyobrazić sobie lepszy personel, niż ten, który bez kłopotu spędza w pracy kilkanaście godzin dziennie, często zabiera pracę do domu i nie prosi o urlop. Jednak problemy z wyzwoleniem się od obowiązku pracy bez przerwy mają bardzo często swoją przyczynę w odległej przeszłości – niedocenieniu przez rodziców lub nauczycieli. Warto o tym pamiętać.