Jak możemy poradzić sobie z uzależnieniem od pracy? Gdzie leży granica między byciem pracowitym a pracoholizmem?

Wszyscy wiedzą, że praca to zwyczajna konieczność. Jest nam potrzebna, żeby się utrzymać. Dla wielu ludzi jest nie tylko źródłem zarabiania pieniędzy, lecz także sposobem na dowartościowanie się. Ale czasem można stracić wyczucie i przestać rozdzielać granicę pomiędzy pracą i domem, brać dużą ilość nadgodzin i mieć w głowie tylko to. Co trzeba zrobić, gdy zorientujemy się, iż praca jest jedynym celem naszego życia?

pracoholizm

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby dyspozycyjne, zaangażowane i z pasją wykonujące swoją pracę z pewnością są spełnieniem marzeń każdego dyrektora. Zwykle takim osobom wydaje się, iż praca w taki sposób jest dowodem ich ogromnej ambicji i w oczach pracodawcy jest dużą zaletą. Jednak pracoholizm jest jednym z niebezpiecznych uzależnień. By z niego wyjść, trzeba albo poczynić szereg drobnych kroków albo 1 radykalny odwrót – jest to zależne od osobowości i od konkretnego przypadku. Po pierwsze – trzeba podjąć próbę ograniczenia liczby obowiązków i nie brać sobie na głowę wszystkiego, z czym nie wyrobili się inni członkowie zespołu. Warto wybrać się na wakacje bez telefonu firmowego i laptopa. Wyjazd nie może być krótszy niż 2 tygodnie (na początku i tak ma się w głowie tylko pracę, dotyka to też te osoby, jakie nie leczą się z pracoholizmu).

Te znajdujące się tutaj wpisy z witryny (https://poradnikpracownika.pl/) zaspokoją Twą ciekawość, jeżeli rozpatrywana w tym materialne tematyka żywo Cię zafascynowała.

Powinien to być wyjazd z wieloma atrakcjami, najlepiej w ciepłych krajach (słońce poprawi nam nastrój).

Jeśli mamy do czynienia z ciężkim uzależnieniem, całą terapię powinien poprowadzić nam psychoterapeuta – Katowice lub Kraków – to nieistotne – profesjonaliści z zakresu psychologii pracy i terapii zaburzeń na pewno dobiorą odpowiednie leczenie.

Jaki dobry psychoterapeuta

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

To sprawdzone, iż wyjść z uzależnienia z pewnością pomoże jedynie dobry psychoterapeuta. Warto więc mieć zaufane gabinety czy poradnie, do których warto się udać, ale na początku ogólnie warto pójść do psychologa, aby sprawdzić, jak ciężki to przypadek. Bardzo trudno wyobrazić sobie lepszy personel, niż ten, który bez kłopotu spędza w pracy kilkanaście godzin dziennie, często zabiera pracę do domu i nie prosi o urlop. Jednak problemy z wyzwoleniem się od obowiązku pracy bez przerwy mają bardzo często swoją przyczynę w odległej przeszłości – niedocenieniu przez rodziców lub nauczycieli. Warto o tym pamiętać.