Jak można zapobiec płaskostopiu?

Dobrze wykształcona stopa jest złożona z trzech odcinków: palców, stępu i śródstopia. Ma także system łuków podłużnych oraz poprzecznych mienionych też wysklepieniami, które są wynikiem prawidłowego napięcia mięśni podudzia oraz stopy.

obuwie

Autor: Cristian Dina
Źródło: http://www.flickr.com
Wysklepienia owe spełniają głównie funkcję amortyzującą w ciągu wykonywania rozmaitych ruchów (bieganie, skakanie, chodzenie, itp.). Są to jakby „resory” rozciągające się pod działaniem zmieniającego się obciążenia.

Kliknij ten link oraz zobacz więcej kołdry puchowe dokładniejszych informacji odnoszących się do podnoszonego tu tematu. Niewątpliwie jest on bardzo ekscytujący.

Dobrze uformowana stopa winna stykać się z podłożem trzema punktami. Pierwszą oraz piątą głową kości śródstopia jak też tzw. guzem piętowym.

Strzelanie

Autor: California Department of Fish and Wildlife
Źródło: http://www.flickr.com

Płaskostopie charakteryzuje się tym, że w okolicznościach odciążenia do podłoża przylega duża jej część albo w poważniejszych wypadkach cała stopa styka się z podłożem. Jest to wada, jaka sprawia nie jedynie nieprzyjemne dla oczu zniekształcenia, lecz także zaburza funkcje stopy, a w skrajnych sytuacjach może powodować bolesność. Wada taka może także wprowadzić zmiany w sposobie chodu. Płaskostopie bywa wrodzone, bądź nabyte. Naturalnie ciężko jest zapobiegać wrodzonym defektom stóp, możemy je tylko korygować w późniejszym etapie życia. Możemy z kolei ustrzec się powstania nabytego płaskostopia. Profilaktyka przed rozwinięciem się takowej wady nie jest skomplikowana ani nie wymaga jakichś większych wyrzeczeń, czy finansowych nakładów. Musimy nosić zawsze dobrze dopasowane obuwie.

Warto też utrzymywać odpowiednią wagę ciała. Nazbyt duża masa ciała wywierać może na łuki stóp zbytni nacisk, co bezpośrednio prowadzi do ich zniwelowania a w końcu do spłaszczenia.