Jesienne dekoracje w domu i na tarasie

„Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie, kojąc smutek i żal” – śpiewał Mieczysław Fogg. Od dawien, dawna chryzantemy były symbolem mijającego czasu. Przykleiliśmy im „nagrobną” etykietę i łączyliśmy przygnębieniem.

Chryzantemy

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
A przecież to tak urodziwe, wdzięczne i wbrew pozorom radosne kwiaty. Co więcej, w Japonii Dzień Chryzantemy to wesołe święto, podczas którego popija się wino powstałe z tych kwiatów.

Owe kwiaty, szczególnie mocno polubili w ostatnim czasie floryści. Jest to kwiat o stosunkowo niewysokiej cenie, który jest w stanie zachwycać swym pięknem nawet 3 tygodnie (nic nie tracąc na urodzie), będąc przy tym znakomicie wpisanym w jesienny klimat. Zachwyca też różnorodność kwiatów – od gęsto utkanego kwiecistego skrawka kobierca po puchate pompony. Kolory? Różnorodność odmian to bogactwo kolorów – w kwiaciarni spotkamy nawet farbowane.

Do pojemników kupujemy przeważnie okazy o zwartym pokroju, obficie obsypane kwiatami. Tarasy, balkony oraz schodki przed drzwiami ozdabiamy odmianami o kwiatach drobnych lub średniej wielkości (chryzantema wielokwiatowa, dostępna np. tutaj: chryzantemy o wielu kwiatach, przypominającymi kule o średnicy 30-60 cm. Warto jednak dla oryginalnego efektu wykorzystać inne formy, np. krzaczaste, które możemy ustawić

Kukły wśród chryzantem

Autor: Valter Wei
Źródło: http://www.flickr.com

w wielobarwnych kompozycjach z innymi gatunkami roślin których nam nie brak jesienią.

Chryzantemy postawione w wiklinowym koszu czy glinianej doniczce, w towarzystwie ogromnej dyni i opadłych liści, tworzą wesołą ozdobę aż do pierwszych mroźnych dni.

A wiedzieć musimy, że chryzantemy kwitną z zapałemaż do ostatnich chwil, jakby mówiły nam : doceńcie urok późnej jesieni! Ciepłymi barwami ogrzewają serca aż do pierwszych mrozów.

Jeśli ciekawi Cię ciąg dalszy producent donic ogrodowych naszego wpisu zachęcamy do następnego artykułu, który znajduje się pod tym linkiem. Tam rozwieją się wszystkie Twoje rozterki.

Z tego powodu, są to najpopularniejsze kwiaty, które stawiamy na cmentarzach (w doniczce mogą stać do 1,5 miesiąca). Zwyczaj ten stał się już polską tradycją – tydzień przed 1 listopada, w sklepach, kwiaciarniach, przed bramami cmentarza widzimy najbardziej wyszukane rodzaje chryzantem doniczkowych.

Dobrze jest przechowywać je na balkonie tudzież w ogrodzie. Przed nocą wstawmy kwiaty do piwnicy, lub innego nieogrzewanego pomieszczenia. Musimy mieć na uwadze, że – nie należy doniczkowych chryzantem wstawiać do nagrzanych mieszkań.