Każde dziecko uwielbia rozrywkę, a my jako dorośli powinniśmy troszkę pomóc w tym, by zabawa była ciekawa i bezpieczna

Jak to osiągnąć, co proponować dziecku, by było zadowolone, a jednocześnie – co bardzo istotne – w pełni bezpieczne? Najlepsze do tego nadają się place zabaw, ale jak je wyposażyć, by było jak najbardziej odpowiednio, dla dzieci, jak i dla rodziców?

Plac zabaw dla dzieci

Autor: jason wilson
Źródło: http://www.flickr.com
W rzeczywistości podział na grupy wiekowe, który ma ułatwić zagospodarowanie placu zabaw, jest oczywiście umowne. Zawsze powinniśmy odnosić się do konkretnych osobowości małych użytkowników, gdyż są przecież dzieci bardziej i mniej aktywne, sprawniejsze fizycznie niż rówieśnicy, mocniej zainteresowane zabawami na myślenie niż sportem i tym podobne. Dzieci najbardziej małe, czyli jedno-, dwu- i trzylatki bardzo chętnie bawią się w piaskownicy. W dni upalne będzie przydatny także niewielki dmuchany basen ogrodowy.

Jeśli zainteresowała Cię ta kwestia, koniecznie sprawdź link biuro tłumaczeń a poznasz o wiele większą ilość danych, które z pewnością wywołają na Twojej twarzy śliczny uśmiech.

Do tego plastikowe wiaderka oraz łopatki i pozostałe niezbędne przedmioty do piaskownicy, jak grabki, foremki oraz taczki. Przyda się także mała plastikowa zjeżdżalnia – poczytaj więcej tutaj.

Dzieciakom trzy-pięcioletnim niezbędne jest większa ilość ruchu, warto więc dodać huśtawkę. Przydatny będzie też domek albo wigwam (płócienny może być też z tworzywa sztucznego), w jakim maluchy będą mogły się schronić. Takie wyposażenie musi wystarczyć też sześcio- czy siedmiolatkom, 8 i 10-latki wymagają większych wyzwań, bo uwielbiają się wspinać, biegać, pokonywać przeszkody. Marzą na przykład o trampolinie, drewnianej chatce na drzewie lub na palach. Jeżeli miejsca w ogrodzie jest dość dużo, powinniśmy zainwestować w drewniany fort z pomostem, gdzie jest też domek, są schodki, lecz także zjeżdżalnia i liny do wspinania się. Tego typu budowla będzie także atrakcyjna dla starszych dzieci, choć w miarę gdy będą rosły coraz mniejszą ilość czasu będą one przebywać w przydomowym ogrodzie, a więcej z kolegami – zabaw dla dzieci Magic Nets.

Bawiące się dziecko

Autor: Thi-Thanh-Tâm Nguyen
Źródło: http://www.flickr.com

W jakie wyposażenie placu zabaw zainwestować? Z pewnością odpowiednie są zabawki plastikowe. Są niezbyt ciężkie, kolorowe, stworzone specjalnie dla maluchów. Te zrobione z tworzywa lepszej jakości nie stracą swych walorów przez kilka sezonów, ale są droższe. Warto także zainwestować w urządzenia z drewna. Są bardzo przyjazne, gdyż wykonane z materiału naturalnego, pięknie wpisującego się w otoczenie którym jest ogród. Z drewnianych elementów wytwarza się piaskownice, huśtawki, ale także konstrukcje zwane popularnie fortami. Przed kupnem powinniśmy sprawdzić jakość wykonania, to oznacza, że wszystkie powierzchnie muszą być bardzo idealnie wygładzone oraz zaimpregnowane, nie mogą posiadać spękań ani zadziorów.