Kraków na starych fotografiach – co zrobić, aby polepszyć jakość zdjęć?

Większość z nas trzyma w swoich albumach fotografie z poprzednich lat. Szczególnie lubimy oglądać naszych pra- i prapradziadków, a także zachwycać się przemianami, jakie zaszły w miastach, w których mieszkamy. Kraków w starej fotografii jest niebywale piękny, ale warto jest postarać się polepszyć jakość zdjęć, aby cieszyły nasze dzieci i naszych wnuków przez kolejne długie lata.

Kraków

Autor: Jonas Van den Eynde
Źródło: http://www.flickr.com
Stare zdjęcia najlepiej jest dać do studia fotograficznego, które zajmuje się takimi usługami oraz w kompetentny sposób odzyska ich blask. Stosuje odpowiednie programy oraz urządzenia, które pozwalają nie tylko poprawić wyrazistość zdjęć, ale również odczyścić je z zanieczyszczeń lub zarysowań wytworzonych w przeciągu lat – oldcracowfoto.com/pl/c/Dawny-Krakow/2.

Ponadto do studia można dać zdjęcia z małymi ubytkami, ponieważ w programach można je uzupełnić, nie martwiąc się o nienaturalny wygląd fotografii. Inteligentne uzupełnianie jest dziś często wykorzystywanym sposobem, gdyż stare fotografie mogą być porozrywane. Poza ulepszeniem ich jakości można je również zeskanować, aby wydrukować na przeróżnych materiałach, np. na płótnie oraz stworzyć z nich obraz do dużego pokoju. Oryginały z kolei poddawane są konserwacji, aby jak najdłużej zachowały swój wygląd – .

Mając odpowiednie kompetencje oraz aplikacje można samodzielnie podjąć się takiego zadania. Jednak powinieneś liczyć się z tym, że nie zawsze osiągniesz efekty, jakie będzie mogło zagwarantować umiejętne studio fotograficzne.

By fotografie naprawdę długo nie wymagały poprawek, należy je przechowywać w odpowiednich warunkach i troszczyć się o ich czystość. Jaki jest koszt działań w studiach fotograficznych? Wszystko zależy od stopnia zniszczenia zdjęcia oraz od jego wielkości. Dlatego najlepiej jest z miejsca spytać o orientacyjne koszty renowacji fotografii, by zdecydować czy można sobie aktualnie pozwolić na wydatek tego rzędu.

Jeżeli ty także trzymasz w szufladzie czy albumie stare zdjęcia, teraz już wiesz, że można dać im nowe życie. W przeciwnej sytuacji po kilku następnych latach może się okazać, iż detale zupełnie wyblakły i Kraków wcale nie wygląda już jak Kraków. Stare zdjęcia poddane nowoczesnym technikom będą mogły znowu zostać włożone do albumów albo postawione w ramkach, aby móc je podziwiać każdego dnia.