Moda – z jakiego względu ma dziś tak wielkie znaczenie w życiu przeciętnego człowieka?

Moda ma dziś istotne znaczenie. Myli się jednakże ten, kto sądzi, że jest to osiągnięcie współczesności. Wręcz przeciwnie, moda jest obecna w życiu społeczeństw w zasadzie od chwili ich powstania. Już w starożytności kobiety i mężczyźni starali się podporządkować panującym wtedy trendom. Z jakiego powodu rola odzieży jest tak duża?

stylizacje

Autor: smash!
Źródło: smash!
Najczęściej, przez wzgląd na fakt, że zakładane ubrania są pewnego rodzaju oznaką statusu społecznego. To jawny dowód na to, że określoną osobę stać jest na zakup popularnej odzieży i ma finansową możliwość hołdować najważniejszym trendom. Przykładowo, dzisiaj bardzo modne są kurtki skóropodobne damskie . Duża część osób decyduje się też na zakup kurtek z prawdziwej skóry, jednak ich ceny są wysokie. Kurtki tego rodzaju przeważnie przyjmują kształt kultowych już „ramonesek” i znakomicie komponują się z wojskowymi butami, jak również z eleganckimi szpilkami. Wszystko jest zależne od tego, jakie dodatki dobierze się do stroju. Warto pamiętać, że obecnie także odzież dziecięca podlega modzie. Maluchy dużo częściej mają świadomość tego, jak ważny jest wygląd zewnętrzny, ulegają trendom przedstawianym w reklamach bądź lubianych kreskówkach oraz filmach dla dzieci i chcą własnoręcznie wybierać stosowne dla siebie ubrania. Na dodatek, rodzice zwracają uwagę na to, jaką odzież wybierają dla własnych pociech. Na przykład, jeszcze kilkanaście lat temu uczniowie szkół podstawowych nie przywiązywali tak znaczącej wagi do marek odzieżowych, ponieważ w polskich sklepach wybór był naprawdę niewielki. Obecnie, już dzieci w tym wieku, wiedzą które marki są faktycznie znakiem luksusu.

optyka

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com
Modne muszą być też akcesoria, takie jak okulary, także korekcyjne. Ogromne znaczenie posiadają oczywiście zawsze okulary szkła i ich prawidłowe dopasowanie do posiadanej wady wzroku, jednakże kategoryczna większość osób troszczy się o to, żeby ich oprawki były zgodne z najnowszymi trendami. Bardzo popularne są przykładowo okulary dolce gabbana (okulary szkła). Podobnie sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne. Warto podkreślić, że zakładanie ubrań w wybranej stylistyce jest też sposobem na manifestowanie przynależności do danej grupy społecznej. Potrzeba przynależności natomiast stanowi jedną z najistotniejszych potrzeb przedstawionych przez Maslowa.