Monety polskie i prognozy ich wypuszczenia na 2009 rok

Zadaniem NBP prócz emisji monet powszechnego obiegu jest też emisja monet kolekcjonerskich. Oprócz tego, iż są one cenną zdobyczą dla kolekcjonerów, również można nimi płacić na terenie Polski. Aktualnie te monety są oferowane w trzech grupach: monety srebrne o nominałach 10 zł i 20 zł, złote – nominały 100 i 200zł oraz monety nordyckie – nominał 2 zł. Ostatnia z grup to monety wykonane ze stopu nordyckiego Jego charakterystyczną cechą jest złoty kolor, chociaż w tym stopie nie występuje złoto. Taka barwa to zasługa dość wysokiego udziału miedzi.

Kredyt

Źródło: http://pixabay.com
Wszyscy, którzy inwestują swój kapitał w monety, wiedzą, że często są to bardzo opłacalne inwestycje. Niektóre monety (link) kolekcjonerskie nabierają wartości, jeszcze przed ich emisją. Warto więc śledzić aktualne plany emisyjne monet, które podaje NBP na swojej stronie. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi takie monety jak:
– 200 Lat Orderu Virtuti Militari, 50000zł, 1992r
– Jagiełło, 5000zł, 1989r
– Rybak, 5zł, 1974r

Jednak te monety – https://snmw.pl/ zostały już wyemitowane. Aby dowiedzieć się jakie będą nowe monety, kolekcjonerzy zaglądają do bieżącego planu emisji monet na 2009 rok. Przewiduje on wprowadzenie jeszcze w tym roku między innymi następujących monet: (niektóre z nich są już w obiegu)
– Zwierzęta Świata – Jaszczurka zielona, 20zł
– Wrzesień 1939 roku – Warszawa, 200zł
– Wrzesień 1939 roku – Westerplatte, 2zł
– 25 rocznica śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki, 10zł

Warto pamiętać, iż nie wszystkie monety kolekcjonerskie zyskują na wartości jeszcze przed emisją. Im mniejszy jest nakład emisyjny tym mocniejsze zainteresowanie ze strony kolekcjonerów oraz inwestorów. Wszystkie osoby znające tą branżę dokładnie wiedzą, że na zyski z monet trzeba poczekać – nieraz dosyć długo.