Niekiedy dobry pracownik również musi być kontrolowany. Taką politykę prowadzi wiele firm. Jest legalna, ale trzeba robić to jawnie

Nikt chyba nie lubi kiedy jest obserwowany. Większość ludzi to najzwyczajniej w świecie krępuje. Na co dzień natomiast stale jesteśmy obserwowani także sami zresztą to robimy. Wystarczy wyjść na miasto, wszyscy na siebie patrzą, z zaciekawieniem albo bez, lecz jednak definiujemy daną osobę po ubraniu czy zachowaniu. To normalne, także nie ma co popadać w paranoję. Problem jest wtedy, gdy monitoring jest w miejscu zatrudnienia. Sporo osób żywo się przeciwko temu wypowiada, lecz pracodawca ma tego typu prawo, jednak musi o tym fakcie powiadomić pracowników.

pracownicy

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Nie może zrobić tak, iż szef sobie obserwuje swoich podwładnych, robiąc to na różnorakie sposoby, a jednocześnie nie powiadomi o tym pracownikowi. To oczywiście złamanie prawa. Jeśli zdecyduje się zaś na monitorowanie pracowników musi ich o tym powiadomić, a ponadto musi powiedzieć, jakie metody obserwacji zastosuje, czy dajmy na to będzie to obraz czy dźwięk. Taśmy z monitoringu muszą być przechowywane tylko przez określony czas, nie mogą być przetrzymywane na stałe.

Nie mogą także być – co jest się rzeczą normalną – wykorzystane w w innym celu niż w momencie, gdy zajdzie taka potrzeba (złamania prawa, rozbój). Monitoring może być też stosowany w celu sprawdzania poczty służbowej, o tego typu działaniach pracownicy także muszą zostać poinformowani. Mało tego, jeżeli faktycznie planujemy monitoring we własnej firmie musimy dobrze zdefiniować cel. Czy mamy problem z wyciekiem ważnych służbowych informacji, kradzieżą lub niewystarczającą dyscypliną pracowników (na przykład

pracownicy

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

zbyt długie przerwy). Są różne powody, bardziej błahe i znaczniej poważne, lecz o wszystkich powinniśmy zawiadomić nasz zespól.

Rzeczą oczywistą jest, że monitoring jest zakazany w miejscach prywatnych, mamy tu na myśli toaletę lub szatnię. Dla pracodawcy też jest istotne, aby od swego pracownika uzyskać pisemne potwierdzenie, iż jest poinformowany o zainstalowanym monitoringu.https://www.eena.pl/aktualne-oferty-pracy-w-holandii.html eena.plW momencie kłopotów czy innego zamieszania brak takiej zgody może sprawić kłopoty, które najczęściej rozwiązuje się w sądzie. Dla dobra podwładnych i pracodawcy najlepiej jest podpisywać takie umowy na początku pracy, aby później nie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji. To bardzo istotne, nie możemy o tym zapominać, gdyż może nam to w przyszłości zaszkodzić.