Spośród dużej ilości języków programowania trzeba zdecydować się na pewien konkretny. No ale jaki wybrać?

Jak twierdzą znawcy rynku pracy przyszłe lata należą do programistów. Programista, nazywany również potoczenie koderem, jest osobą tworzącą programy komputerowe w pewnym języku programowania. Większość najlepszych programistów zna parę języków programowania, lecz specjalizuje się tylko w niektórych. Obecnie mamy wielką ilość takich języków, na który zaś powinniśmy się zdecydować?

komputery

Autor: Vancouver Film School
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z nich jest vba, czy Visual Basic for Applications. tego rodzaju bardziej uproszczona wersja Visual Basica jest przeznaczona głównie do automatyzacji pracy z dokumentami. Jakiego rodzaju jest różnica między VBA a VB? Opisywany przykład nie pozwala na tworzenie samodzielnych skompilowanych aplikacji typy EXE. To dlatego, iż kod programu napisanego w VBA jest osiągalny zawsze w dokumencie zrealizowanym za pomocą programu, jaki obsługuje VBA. Program takiego rodzaju wymaga więc specyficznego środowiska, będzie nią zainstalowana na komputerze aplikacja, która obsługuje dany dokument.

Ażeby zrozumieć ten program (środki trwałe program) trzeba spędzić nad nim trochę czasu, najlepszy do nauki będzie kurs vba. Kolejnym rodzajem jest język sql, czyli Structured Query Language. Jest to strukturalny język zapytań wykorzystywany do tworzenia, zmieniania baz danych a także do umieszczania i pobierania danych z baz danych. To język deklaratywny, czyli decyzje o metodzie zachowania oraz pobierania baz danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych. Sql został stworzony w latach sześćdziesiątych, w firmie IBM. Jest standardem w zakresie komunikacji z serwerami relacyjnymi baz danych. Wiele współczesnych systemów relacyjnych baz danych używa oprogramowania sql.

programiści

Autor: Stephan Ridgway
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet mówi się potocznie, że korzystanie z relacyjnych baz danych to tak właściwie korzystanie z sql. Pierwszą firmą, jaka wykorzystywała sql komercyjnie była firma Oracle. Tego typu język programowania jest dość często używany przez wiele rodzimych przedsiębiorstw, a ciągle poszukuje się programistów w tej dziedzinie. Jeżeli interesujesz się programowaniem, a nie znasz sql, warto przejść kurs sql, ponieważ dzięki niemu powiększysz swoje szanse na rynku pracy. Mobilizacją będzie to, iż aktualnie rzeczywiście programiści są poszukiwani. Chociaż jest bardzo wiele języków programowania, to warto skoncentrować się na jednym z nich, właśnie przykładowo na sql i kształcić się regularnie.