W dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzą do nas głosy, w których ludzie zaczynają odrzucać standardowy rodzaj piękna i zaczynają preferować nieco większe kształty.

Na dzień dzisiejszy mamy styczność z dwoma równoległymi trendami. Co prawda w dalszym ciągu możemy zaobserwować tendencję do idealizowania wyglądu gwiazd i celebrytów, przy pomocy różnych programów graficznych, jednakże coraz częściej możemy usłyszeć głosy, w których ludzie odrzucają ten rodzaj piękna i zaczynają wybierać nieco większe kształty.

odzież

Autor: Geneva Vanderzeil apairandasparediy.com
Źródło: http://www.flickr.com

Na przestrzeni lat definicja doskonałego wyglądy ulegała znaczącym zmianom. Obecnie wprawdzie na salonach nadal króluje pogląd zgodnie z którym kobieta powinna być bardzo szczupła oraz wysoka. Oczywiście tylko niewielki odsetek kobiet, posiada genetyczne uwarunkowania, żeby tak wyglądać, dlatego gazety stosują oprogramowania graficzne, żeby podrasować wygląd tych kobiet, które wspomnianych standardów nie spełniają. W ostatnim czasie pojawiła się jednak tendencja do odchodzenia od niemożliwych do osiągnięcia ideałów, na rzecz zdecydowanie bardziej klasycznych sylwetek, chociażby miały one jakieś niedoskonałości, np. lekką otyłość. Na fali tego trendu powstały liczne sklepy dla puszystych, gdzie kobiety o większych rozmiarach mogą znaleźć ubrania odpowiadające ich wymaganiom – więcej o sklepie dla otyłych. Istotną kwestią w przypadku tego typu sklepów jest jakoś zastosowanych materiałów ,a także dostosowanie się do panującej mody. Przy tak dużej konkurencji zarówno sklepy jak i wytwórcy nie mogą pozwolić na produkcję ubrań w niemodnym stylu, więc wszystko powinno być uszyte w najnowszych fasonach oraz kolorach. To samo dotyczy również ubrań dla panów. Sklepy z odzieżą męską, są tak samo potrzebne jak ich wersje dla kobiet. Właściwie w każdym większym mieście, jak na przykład Poznań, możemy zauważyć liczne reklamy w rodzaju: odzież męska duże rozmiary, bądź sklep XXL – . Wynika to z faktu, iż ludzie przestają się krępować z powodu niedoskonałości swoich ciał, a w zastępstwie tego starają się wyglądać na tyle korzystnie, na ile zezwala ich sylwetka. Takie podejście do sprawy jest bardzo dobre dla naszego zdrowia mentalnego, gdyż w efekcie przestajemy się martwić naszymi wadami i zaczynamy akceptować swoje ciało.

Konkludując obecnie możemy zaobserwować trend, zgodnie z którym coraz większa liczba osób przestaje dążyć do wyidealizowanych kształtów, na rzecz zaakceptowania własnych niedoskonałości. Jest to dobre podejście, które wpływa korzystnie na naszą samoocenę, i dalej na nasze zdrowie psychiczne. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy popadać w następną skrajność i całkowicie przestać dbać o siebie, a tylko stawiać sobie sensowne cele, które jesteśmy w stanie zrealizować.