W jaki sposób rozliczyć się z szefem z użytkowania własnego auta?

Bardzo wiele osób żyjących w Polsce, jest zatrudnionych na stanowisku, wymagającym od nich ciągłego trwania za kółkiem samochodu. Nie ważne czy jesteśmy akwizytorem czy może zaopatrzeniowcem, w takich kwestiach zazwyczaj dostajemy wehikuł służbowy. Czasami jednak, zwłaszcza jeśli jesteśmy debiutującymi pracownikami, nie mamy do rozporządzania firmowego auta i musimy dysponować własnym. W takiej sytuacji należy zorientować się, jak prawidłowo rozliczać koszty z pracodawcą. Potrzebne będą tutaj kilometrówka i troszkę dobrej woli.

dokumenty

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od tego, dla kogo przyjdzie nam pracować, możemy posiadać większe lub małe problemy z odzyskaniem należności. Dlatego tez trzeba już na samym początku, kiedy tylko zostanie podjęta decyzja o eksploatowaniu naszego pojazdu do celów służbowych, określić ogólne zasady. Jeżeli nasz szef nie chce, abyśmy naciągali go na sztuczne koszty, możemy zaproponować mu, że będziemy rejestrować każdy pojedynczy przebyty kilometr. Miejmy na uwadze także, aby w czasie zaznaczać jezdnie niewygodne, podniszczone, mające sporo dziur – expertdrogowy.pl/kilometrowka/. Bowiem nie tylko ceny benzyny są tutaj ważne, ale również zużycie pojazdu. Jeżeli będziemy notorycznie zmuszeni do jeżdżenia po drogach uszkadzających nasz samochód, należy uzgodnić z szefem zwrot dodatkowych kosztów.

Z kolei samą kwotę, która nasz pracodawca powinien nam oddać za benzynę, niezwykle łatwo policzyć. Lecz niezbędna nam do tego będzie kilometrówka – specjalny kalkulator, który po wprowadzeniu kilku czynników, określa autentyczny koszt danej drogi. Tego typu urządzenie znajdziemy bez kłopotu w internecie. Wersja najprostsza, wystarczająca w większości przypadków, będzie darmowa. Wystarczy do takiego kalkulatora wpisać rodzaj silnika jakie ma nasze auto, ilość przebytych kilometrów, oraz odpowiednio, stawkę za kilometr, lub cenę za litr benzyny – w zależności od tego, w jaki sposób jesteśmy rozliczani. Następnie należy nacisnąć guzik „oblicz” i kilometrówka wskaże należną nam kwotę, czarno na białym.

samochód

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli jesteśmy zobligowani, z wszelakich przyczyn, do eksploatowania swojego prywatnego auta z przyczyn służbowych, najlepiej na początku określić warunki tego stanu rzeczy z naszym szefem.

Jeśli masz ochotę zgłębić większą ilość wiadomości na prezentowany temat, to zerknij na opublikowany wpis a odnajdziesz dodatkowe interesujące informacje.

Dodatkowo przyda nam się kilometrówka, do wyliczania należnej nam kwoty zwrotu. Jeśli podejdziemy do zagadnienia rozsądnie, zarówno my jak i nasz szef będziemy ukontentowani ze współpracy.